Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym

Data: 24.05.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Rustykalny styl to swojskość, beztroska, przytulność i bezpieczeństwo. Tego właśnie szukamy we własnym domu, prawda? Elementy wystroju nawiązujące do stylu rustykalnego sprawią, że wnętrze nabierze ciepła. Każdy poczuje się jak u siebie. W jaki sposób zaaranżować rustykalne wnętrze, a jednocześnie nie popaść w sielankowy kicz? Podpowiadamy!

Cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny wiąże się ze wsią, ponieważ rustykalizm to nic innego, jak zamiłowanie do wiejskiego życia. Wiejskie życie jest proste, choć czasem nieco surowe, zgodne z naturą.

Prostota i naturalność przejawiają się zarówno w materiałach, jak i formach. W rustykalnym wnętrzu nie uświadczymy raczej sprzętów z tworzyw sztucznych w krzykliwych kolorach. Dominuje lite drewno, do tego konopne sznury, tkane płócienne dodatki w kolorze surowego lnu czy bawełny. Drewno także pojawia się w swoim naturalnym kolorze, ewentualnie bejcowane lub przecierane farbą – tu najczęściej biel lub zgaszony błękit.

Formy są proste, ale niepozbawione charakteru ozdobnego. Profilowane nogi krzeseł, ozdobne listwy na frontach szafek, wsporniki półek w kształcie łagodnych łuków czy fal – rustykalna ornamentowość kryje się w szczegółach.

Nie należy utożsamiać stylem rustykalnym nagromadzenia starych sprzętów i dodatków z różnych epok. To przerost formy nad treścią, który z prawdziwym rustykalizmem – skromnym i funkcjonalnym – nie ma wiele wspólnego.

Ozdoby i dodatki w stylu rustykalnym

Jeżeli boimy się popaść w przesadę (bardzo o to łatwo, bo piękne rustykalne ozdoby wciągają!), możemy jedynie delikatnie zaznaczyć swojski charakter wnętrza przez dodatki, np. pleciony ratanowy uchwyt do modelowania firan i zasłon.

Styl rustykalny nie tylko daje poczucie przytulności. Ozdoby i akcesoria kuchenne tworzone w tym stylu nie tylko świetnie wyglądają, ale też są bardzo przydatne na co dzień. Dzięki temu gotowanie staje się przyjemnością pod każdym względem – nie dość, że akcesoria ułatwiają nam pracę, to jeszcze czynią ją piękniejszą! Szeroki wybór ozdób i akcesoriów rustykalnych znajdziesz na www.tendina.pl.