Dobry Styl > Wypoczynek > Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Data: 14.02.2019 Kategoria: Wypoczynek

Szklarska Poręba jest miastem przepięknie położonym na stokach Karkonoszy. Nad nią dumnie wznosi się Szrenica, a od północy spoglądają Góry Izerskie. Wszystko zaś opasuje rzeka Kamienna ze swoimi dopływami. Już od połowy XIX wieku znana jak największa stacja klimatyczna  Dolnego Śląska. Warunki, jakie tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich.

Zimą

Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jest długo zalegająca pokrywa śnieżna, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”. Jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Na masywie Szrenicy zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 12 km, o różnym stopniu trudności i w całości dośnieżanych.

W nieopodal położonych Jakuszycach rozciągają się najbardziej znane w Polsce trasy do narciarstwa biegowego. Ich łączna długość około 100 km, zaspokoi oczekiwania wyczynowców, jak i amatorów spacerów na biegówkach. Po sezonie zimowym zmieniają się w trasy dla amatorów dwóch kółek.

Latem

Miłośnicy roweru niezależnie od stopnia zaawansowania mogą się wyszaleć na sieci malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich. Trasy rowerowe posiadają różny stopień trudności – od tych podnoszących adrenalinę, po stworzone na wycieczki dla całej rodziny. Amatorzy jazdy szosowej mają  dziesiątki kilometrów dróg biegnących w jedną stronę na Przedgórze Karkonoskie, w drugą na Przedgórze Izerskie.

Fani pieszych wędrówek po szlakach turystycznych znajda piękne, malownicze trasy w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Gór Izerskich.

Dla dzieci

Okolica Szklarskiej poręby obfituje też w atrakcje dla dzieci. Mogą poszukiwać skarbów w wyjątkowej osadzie, szaleć w parkach linowych czy rozrywki, podziwiać dinozaury, maszerować okolicznymi ścieżkami dydaktycznymi czy podziwiać eksponaty w licznych muzeach o różnej tematyce.

A po intensywnym dniu pełnym atrakcji warto odpocząć w Domu „Pod koziołkami”. U podstaw powstania pensjonatu legła idea stworzenia miejsca, gdzie turysta wyruszający na szlaki piesze Szklarskiej Poręby nie będzie anonimową jednostką, a mile widzianym gościem. W pensjonacie każdy traktowany jest z sympatią i otoczony życzliwością. Znajdziemy tu malowniczą łąkę porośniętą różowymi naparstnicami, na której z zapałem koncertują świerszcze. Widoku dopełnią okalające ją stare drzewa, płynący obok strumień i sarny, które wieczorem przychodzą do wodopoju. Obiekt nawiązuje stylem do tradycji lokalnego budownictwa, a jego wnętrza zaaranżowane są z myślą o stworzeniu przytulnej domowej atmosfery.