Dobry Styl > Porady > Cechy dobrej kreacji wizytowej

Cechy dobrej kreacji wizytowej

Data: 06.12.2018 Kategoria: Porady

W otoczeniu najbliższej rodziny lub przyjaciół czujemy się swobodnie, swobodnie się więc zwykle też ubieramy. Są jednak takie okazje, których uroczystość warto podkreślić nieco bardziej eleganckim strojem. Jaką jednak kreację wybrać, jeżeli w grę nie wchodzi ani suknia wieczorowa, ani sukienka koktajlowa? Kierując się poniższymi wskazówkami w tej sprawie, na pewno trafimy w dziesiątkę.

Krój

Choć współcześnie zaobserwować można daleko posuniętą dowolność, jeśli chodzi o ubiór, to jeśli chcemy prezentować się szykownie i elegancko, poszukajmy stroju o linii dość blisko ciała. O ile jednak nie powinien być on zbyt luźny (opcja oversize jest wykluczona!), o tyle nie może też ściśle przylegać do sylwetki. Zamiast elastycznych dzianin postawmy więc raczej na tkaniny.

Materiał

Muszą być przy tym w dobrym gatunku, w przeciwnym razie zapomnieć możemy o elegancji.

Najlepsze będą te naturalne, jak jedwab, satyna, len z domieszkami zapobiegającymi gnieceniu, żorżeta czy delikatna wełna – radzi ekspedientka z butiku Imperium Milano. – Latem oczywiście wybieramy materiały cieńsze i bardziej przewiewne, zimą zaś nieco grubsze – dodaje. Ciekawy przykład gustownych kreacji wykonanych z dobrych jakościowo materiałów stanowią m.in. sukienki marki Peserico.

Jeśli chodzi o koronki, lamy, brokaty, tafty, szyfony lub gipiury, a także dodatki takie jak dżety, cekiny, kryształki czy perły – zostawmy je sukniom wieczorowym, balowym i koktajlowym. Błyszczące elementy mogą się ewentualnie pojawić w kreacji wizytowej tylko pod warunkiem, że nie będzie ich wiele. Wystarczy drobna wstawka przy mankiecie albo dekolcie.

Wzory i kolory

Barwa stroju wizytowego uzależniona jest przede wszystkim od pory roku. Ciemne kolory lepiej zastosować zimą niż latem, kiedy to znacznie lepiej prezentują się żywsze odcienie, a także delikatne pastele. Tylko w ciepłych miesiącach „ujdą na sucho” też wzory kwiatowe, jeśli jednak nie mamy pewności, czy ich dobór nie zaburza delikatnej równowagi, która jest kluczowym składnikiem elegancji – na wszelki wypadek całkiem z nich zrezygnujmy. Podobnie w przypadku grochów, kratki, pasków czy abstrakcyjnych deseni. Absolutnie zabronione są zaś motywy zwierzęce i neonowe barwy.

Długość, rękaw, dekolt

Ciało w kreacji wizytowej nie może być nadmiernie wyeksponowane. Sukienka powinna sięgać maksymalnie o dwie grubości palca nad kolano – z drugiej jednak strony długość po kostki zarezerwowana jest raczej dla strojów wieczorowych. Umiar trzeba zachować również w kwestii dekoltu. Dopuszczalne są wycięcia w kształcie litery U lub w serek, karo czy niezbyt głębokie „łódki”. Znacznie większa dowolność panuje w długościach rękawów, choć z różnych względów optymalny wydaje się zwłaszcza wariant 3/4 (zakrywający łokcie, ale odsłaniający bransoletę). Jeśli letnia kreacja wcale nie ma rękawów, koniecznie skompletujmy do niej żakiet, bolerko lub wdzianko.

Reguły gry

W razie ewentualnych wątpliwości dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dany ubiór nadaje się na oficjalne spotkanie biznesowe z kimś, kogo jeszcze nie znamy. Strój wizytowy możemy też bowiem śmiało włożyć właśnie na taką okazję – jak również do pracy w miejscu, gdzie obowiązuje dość sztywny dress code. Jeśli kreacja sprawdzi się w takich warunkach, doskonale spełni swoje zadanie również na eleganckim przyjęciu z okazji np. chrzcin czy komunii.