Dobry Styl > Wyposażenie > Charakterystyka idealnych przebieralni

Charakterystyka idealnych przebieralni

Data: 07.07.2017 Kategoria: Wyposażenie

Przebieralnie to zamykane kabiny, stanowiące element wyposażenia między innymi sklepów odzieżowych, a także szatni w obiektach sportowych i zakładach pracy. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu osobie zmieniającej garderobę z dala od spojrzeń osób postronnych.

Charakterystyka przebieralni

Kabiny przebieralni mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak:

  • Płyty HPL – z ang. High Pressure Laminate, czyli laminat wysokociśnieniowy, wytwarzany z prasowanych przy pomocy wysokiego ciśnienia i temperatury arkuszy papieru, nasączonych odpowiednim rodzajem żywic.-Odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, promieniowanie UV, środki czyszczące czy niskie i wysokie temperatury – wyjaśnia specjalista firmy Sanipol
  • Płyty wiórowe – wytwarzane z wiórów drewnianych, zmieszanych z żywicami i poddanych prasowaniu pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Na koniec płyty pokrywane są laminatem, chroniącym je przed wpływem wilgoci, temperatur, czy zanieczyszczeń.

Do produkcji kabin wykorzystuje się również aluminium – wykonane z niego elementy profili są bardzo lekkie i proste w montażu, a przy tym niezwykle odporne na uszkodzenia. W zależności od potrzeb elementy aluminiowe mogą być wytwarzane w kolorze naturalnym lub w kolorach z palety RAL

Wytrzymałość

Kabina przebieralni w zależności od tego, w jakim obiekcie zostanie umieszczona, narażona będzie na różnego rodzaju uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. W sklepie będzie to ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zadrapań czy większych obciążeń, np. gdy znajdująca się w niej osoba oprze się o ścianę kabiny, zaś w obiektach sportowych będzie to wilgoć i kontakt z różnego rodzaju zabrudzeniami. Ważne jest, by kabina była w stanie poradzić sobie z nimi.

Trwałość

Konstrukcja kabiny powinna być wykonana w takich sposób i z takich elementów, by zachowała swoje właściwości przez jak najdłuższy okres czasu. Jedną z oznak niskiej trwałości komponentów, jest zmiana ich wyglądu, np. blaknięcie kolorów

Wygoda

Osoba przymierzająca ubrania w sklepie powinna mieć zapewniona komfortowe warunki. Z tego powodu kabina powinna być dostatecznie duża, aby umożliwić swobodę ruchów, a także wyposażona w elementy takie jak ławeczki, lustro czy haczyki lub wieszaki na ubrania.

Bezpieczeństwo

Dla osiągnięcia maksymalnego poczucia prywatności i bezpieczeństwa, drzwi kabiny powinny być wykonane w sposób uniemożliwiający dostanie się do wnętrza przez osoby niepowołane. Zazwyczaj takim zabezpieczeniem są przekręcane zamki – alternatywą jest takie skonstruowanie drzwi, by nie mogły one otworzyć się do końca w momencie, gdy kabina jest zajęta przez jedną osobę.