Dobry Styl > Porady > Charakterystyka stacji graficznych CAD

Charakterystyka stacji graficznych CAD

Data: 29.05.2018 Kategoria: Porady

CAD to akronim angielskiego określenia Computer Aided Design, oznaczający po prostu wspomagane komputerowo projektowanie. Techniki CAD są stosowane między innymi w inżynierii mechanicznej, budowlanej i elektrycznej oraz w wielu innych dziedzinach, czasem nawet niezwiązanych w ogóle z techniką. Projektowanie CAD wymaga zastosowania odpowiedniego oprogramowania komputerowego oraz sprzętu o wyższych niż przeciętne parametrach.

 Jaki sprzęt dla projektowania graficznego CAD?

Przy wspomaganiu komputerowym można tworzyć projekty różnego rodzaju: proste lub bardziej złożone. W przypadku tych pierwszych nie warto inwestować w zaawansowane technicznie zestawy komputerowe z podzespołami o bardzo dużych osiągach, a co za tym idzie – bardzo drogimi.

Jednakże, jak mówią nam specjaliści ze sklepu internetowego Polbit.com, wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z modelowaniem graficznym 3D, taki prosty sprzęt się nie sprawdzi. Tak więc decydując się na zakup takiego czy innego komputera do projektowania CAD, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę złożoność projektów, jakie będą na nim tworzone. Oczywiście osoba pracująca w różnych miejscach lub często odwiedzająca klientów i prezentująca im swoje propozycje będzie musiała wybrać do pracy przy zaawansowanych projektach wydajny laptop. Natomiast dla tych wszystkich, którzy pracują w biurze, zdecydowanie lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny, albowiem istotnym udogodnieniem jest tutaj możliwość zastosowania monitorów z dużymi ekranami.

 Podzespoły wydajnej stacji graficznej CAD

W projektowaniu CAD 3D z pewnością nie wystarczy nam zwykły komputer stacjonarny; musimy tutaj zastosować tak zwaną stację graficzną. Czym różni się jedno od drugiego? Różnicę zauważymy, zaglądając pod obudowę stacji graficznej CAD. Przede wszystkim znajdziemy tutaj bardzo wydajny procesor; standardem są w tym przypadku najmocniejsze produkty Intela, dysponujące niejednokrotnie nawet dwunastoma rdzeniami. Jeśli komuś zależy na modelu z najwyższej półki, to może wybrać stację z dwoma, a nawet z większą liczbą procesorów. W obróbce grafiki bardzo duże znaczenie ma wielkość pamięci RAM i jeśli w zwykłych desktopach wystarczają 32 GB pamięci, to w stacji graficznej powinny to być znacznie większe wartości, niejednokrotnie rzędu 512 GB. Nawet najlepszy procesor i największa pamięć RAM będą nic niewarte bez odpowiedniej karty graficznej. W stacjach graficznych CAD bezużyteczne będą popularne karty AMD i Nvidii; największe możliwości przy obróbce plików 2D i 3D w kilku oknach jednocześnie dają karty graficzne Quadro i FirePro. Bardzo istotne w projektowaniu graficznym CAD jest bezpieczeństwo danych; chodzi o to, aby zabezpieczyć efekty swej pracy przed ich utratą w przypadku awarii sprzętu. Pomaga w tym stosowana w stacjach graficznych macierz RAID, dzięki której dwa niezależne dyski są swoimi własnymi wiernymi kopiami, na których zapisuje się te same dane. W przypadku awarii jednego z dysków można spokojnie pracować na drugim. Innym układem stosowanym często w stacji graficznej jest układ TPM (Trusted Platform Module) umożliwiający szyfrowanie, co daje mocne zabezpieczenie przed atakiem „z zewnątrz” i kradzieżą danych.

Uwaga dla majsterkowiczów

Należy sobie zdawać sprawę z tego, że wysokiej klasy stację graficzną CAD jest niezwykle trudno samodzielnie zbudować nawet z najlepszych dostępnych na rynku podzespołów. Stacja taka musi cechować się dużą stabilnością i bezpieczeństwem, a poszczególne jej elementy muszą być z sobą kompatybilne. Optymalnie skonfigurowaną graficzną stację roboczą można zaprojektować jedynie w wyspecjalizowanym laboratorium. Lepiej jest więc w tym przypadku kupić gotowy sprzęt, niż licząc na stosunkowo mało znaczące oszczędności narażać się na kłopoty w pracy na niestabilnym i niewydajnym sprzęcie.