Dobry Styl > Budowa i remont > Nowe czy używane? Na jakie maszyny budowalne się zdecydować?

Nowe czy używane? Na jakie maszyny budowalne się zdecydować?

Data: 06.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

Trzon wyposażenia każdej firmy budowlanej stanowią maszyny, taki jak spycharki czy ładowarki. Przedsiębiorcy planujący się w nie zaopatrzyć stają przed wyborem sprzętu nowego lub pochodzącego z rynku wtórnego. Które z tych rozwiązań będzie lepszą inwestycją?

Nowe maszyny, ich plusy i minusy

Dla wielu osób oczywistością jest, że nowy sprzęt to sprzęt najwyższej jakości i w pełni sprawny. W wielu przypadkach faktycznie tak jest – to główny powód, dla którego warto rozważyć kupno nowego sprzętu. Co prawda zdarzają się również wyjątki od tej reguły – świeżo zakupiona maszyna prosto z linii produkcyjnej może posiadać wady fabryczne, jednak w przypadku znanych, solidnych producentów, takich jak polska marka Dressta wyjątki tego rodzaju zdarzają się niezwykle rzadko. Nawet jeśli nowy sprzęt jest wadliwy, każdy nabywca na mocy udzielanej przez producenta gwarancji ma prawo skorzystać z bezpłatnej naprawy lub wymiany na inny egzemplarz. To druga zaleta wybory maszyn z rynku pierwotnego – przy prawidłowej eksploatacji przez cały okres gwarancji nie musimy martwić się żadnymi usterkami. Nowe maszyny posiadają jednak jedną istotną wadę – jest nią ich wysoka cena. Sprawia ona, że nowe maszyny często stoją poza zasięgiem możliwości finansowych przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy nie posiadają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku.

Zalety i wady sprzętu używanego

Sprzęt używany najczęściej wybierany jest przez firmy szukające oszczędności – ich cena może być nawet kilkadziesiąt procent niższa od kwot, które trzeba zapłacić za sprzęt zupełnie nowy. Należy jednak pamiętać, że koszty inwestycji w sprzęt budowlany obejmują nie tylko zakup maszyn, ale również ich eksploatację i serwisowanie. Dlatego jeśli nie chcemy przekonać się, że tania, pochodząca z rynku wtórnego maszyna pochłania znaczną część naszego budżetu, powinniśmy bardzo uważnie dokonywać wyboru. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie przy zakupie używanych maszyn z ofert firm takich jak Wigropol z Polkowic – kupując sprzęt z takich źródeł mamy pewność, że jego stan techniczny został przed sprzedażą bardzo dokładnie sprawdzony. Należy pamiętać, że sprzęt używany nie musi być pod kątem jakości i wydajności gorszy od sprzętu nowego – na rynku wtórnym często trafimy na bardzo dobre, zadbane maszyny, które nawet mimo swego wieku mogą śmiało konkurować z urządzeniami prosto z fabryki.

Jak widać, zarówno maszyny nowe, jak i używane posiadają swoje plusy i minusy – ich wybór powinien być uzależniony od preferencji oraz możliwości finansowych przedsiębiorcy.