Dobry Styl > Budowa i remont > Zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego

Zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego

Data: 05.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

Rynek wtórny nieruchomości ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Z jednej strony pozwala na zakup mieszkania gotowego do zamieszkania od razu po zakończeniu procesu kupna, a z drugiej potencjalnych kupców odstraszają wszelkie niewidoczne gołym okiem usterki w mieszkaniu i wolą kupować mieszkania nowe, bezpośrednio od developera. Kto ma rację i jakie są największe zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego, dowiesz się z naszego artykułu.

Ogromny wybór mieszkań

Niezależnie od tego czy wolimy kupić mieszkanie, w którym ktoś już wcześniej mieszkał, czy całkowicie nowe mieszkanie w stanie developerskim, współczesny rynek ma nam do zaoferowania naprawdę wiele. W tej chwili nie ma już problemu ze znalezieniem jakiegokolwiek mieszkania, ale z wyborem tego, które będzie odpowiadało naszym indywidualnym potrzebom. Rynek nieruchomości jest bowiem szeroki jak nigdy. Jeżeli zależy nam na kupnie mieszkania w określonej lokalizacji, zazwyczaj możemy przebierać w ofertach, zależy nam na mieszkaniu o odpowiedniej wielkości, również nie będziemy mieli problemu. Podstawowym pytaniem, jakie musimy sobie jednak zadać jest to czy zdecydować się na rynek wtórny, czy na rynek pierwotny. W naszym artykule skupimy się na tym pierwszym.

Zalety rynku wtórnego

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Biura Nieruchomości: Rynek wtórny jest przede wszystkim dużo większy od rynku pierwotnego. Możemy na nim bowiem kupić mieszkania znajdujące się praktycznie w każdej okolicy interesującego nas miasta. W dodatku są to mieszkania w blokach budowanych w różnych latach. Jeżeli więc marzy nam się zamieszkanie w przedwojennej kamienicy, rynek wtórny będzie dla nas jedyną opcją. Jeżeli nie przeszkadza nam mieszkanie w blokach wybudowanych z wielkiej płyty, rynek wtórny odznacza się także dużo niższymi cenami nieruchomości. Bardzo ciekawym wyborem jest także kupno mieszkania z drugiej ręki, które było wybudowane zaledwie kilka lat wcześniej.

Jednak największą zaletą tego typu mieszkań jest to, że kupując go bardzo szybko możemy się wprowadzać. W porównaniu z rynkiem pierwotnym, nie musimy bowiem czekać na zakończenie budowy inwestycji, bo ta już od dawna stoi. Najczęściej nie ma nawet konieczności wykonywania długotrwałego i kosztownego remontu, bo wybierając mieszkanie na rynku wtórnym, zazwyczaj zwracamy także uwagę na to w jaki sposób jest wykończone i ile pracy będzie trzeba w nie jeszcze włożyć. Ten drugi punkt jest szczególnie istotny teraz, gdy kupując mieszkanie finansowane kredytem hipotecznym potrzebujemy naprawdę dużego wkładu własnego (od 2017 roku aż 20%) i na wykończenie mieszkania zwyczajnie może nam już zabraknąć pieniędzy.

Wady rynku wtórnego

To co jest zaletą rynku wtórnego, może być uważane także za jego wadę. Dokonując zakupu urządzonego już mieszkania, najczęściej staramy się zmieniać w nim jak najmniej, tak aby ograniczyć związane z tym koszty. Niestety nie zawsze jest to możliwe i jeżeli znajdziemy mieszkanie, które ma idealne rozmieszczenie pomieszczeń i jest w wymarzonej przez nas okolicy, nie zwracamy tak bardzo uwagi na to w jaki sposób jest wykończone. W takich wypadkach generalny remont może być dużo kosztowniejszy od wykończenia mieszkania w stanie developerskim.

Kupując mieszkanie z drugiej ręki, musimy również pamiętać o tym, że blok w którym się znajduje ma już swoje lata, i najprawdopodobniej będziemy musieli ponosić dodatkowe koszty związane z wpłatami na fundusz remontowy. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym musimy wziąć pod uwagę dodanie do ceny mieszkania także podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości mieszkania) oraz konieczność opłacenia taksy notarialnej.