Dobry Styl > Porady > Ciekawe kierunki studiów – kryminologia

Ciekawe kierunki studiów – kryminologia

Data: 04.06.2018 Kategoria: Porady

Kryminologia na polskich uczelniach jest kierunkiem nowym, natomiast w innych krajach jest powszechna i oblegana. U nas tylko niektóre placówki oferujące studia wyższe mają ją w swoich programach. Kryminologia to kierunek, w trakcie którego studenci zgłębiają różne nauki o człowieku – od psychologii, poprzez prawo, ekonomię, socjologię i na biologii kończąc. Na czym konkretnie polegają te studia?

Skąd pomysł na kryminologię?

Niektóre z polskich uczelni poszerzają swój program o oblegany i znany w innych krajach kierunek – kryminologię. W naszym kraju zazwyczaj są to studia I stopnia, licencjackie i trwają 6 semestrów. Co ciekawe, studia te mogą mieć różne specjalności – zalicza się do nich m.in. specjalność penitencjarną, kuratorską, kryminalistykę oraz patologie społeczne. Kryminologia to kierunek, po którym absolwent posiada wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych. W praktyce oznacza to nabycie wiedzy z prawa, wiktymologii, kryminologii oraz polityki kryminalnej i społecznej. Studenci kryminologii uczą się m.in. o psychice przestępców oraz poznają techniczne aspekty śledztwa, w tym dowiadują się, jak zabezpieczać ślady   i zdejmować odciski palców.

Czemu warto studiować kryminologię?

Kryminologia to kierunek, który przygotowuje do pracy w wymiarze sprawiedliwości i jednostkach penitencjarnych oraz zajmujących się bezpieczeństwem. Absolwenci znajdują pracę m.in. w policji, prokuraturze, sądownictwie, służbie więziennej, służbach celnych,  biurach detektywistycznych a także Centrach Interwencji Pomocowej itp. – podkreśla specjalista z Gdańskiej Szkoły Wyższej.

Po kryminologii każdy znajdzie coś dla siebie, bo dzięki tak dużym możliwościom absolwenci mogą pracować zarówno z oskarżonymi, jak i pokrzywdzonymi. Do ich zadań mogą należeć zarówno negocjacje, jak i mediacje. Z kolei znajdą się też miejsca pracy dla osób chcących pracować bezpośrednio przy śledztwach, np. przy zbieraniu dowodów itd. Warto pamiętać, że kryminologia to również studia, które umożliwiają pracę w mediach. Absolwenci idealnie sprawdzą się jako dziennikarze śledczy, którzy będą mieć wiedzę i umiejętności, aby w odpowiedni sposób przekazać informacje odbiorcom. Dlatego też kryminologia to studia licencjackie, które są nie tylko ciekawe, ale dają również realną szansę na znalezienie po nich ciekawej pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *