Dobry Styl > Porady > Czy warto zdecydować się na oprawę muzyczną pogrzebu?

Czy warto zdecydować się na oprawę muzyczną pogrzebu?

Data: 24.05.2018 Kategoria: Porady

Odejście bliskiej osoby to niezwykle trudny i smutny moment w życiu każdego z nas. Jeśli chcemy w szczególny sposób upamiętnić zmarłego i sprawić, że ostatnie pożegnanie będzie wyjątkowym momentem, warto zdecydować się na oprawę muzyczną uroczystości pogrzebowej. Odpowiednio dobrane utwory podkreślą panujący nastrój i wyrażą emocje bez użycia zbędnych słów, a także ułatwią nam przeżycie chwil refleksji i zadumy.

Oprawa muzyczna pogrzebu

Muzyka to ważny element w życiu wielu z nas, jednak towarzyszy nam najczęściej w chwilach radości i zabawy. Okazuje się, że jej obecność może być niezwykle potrzebna także w czasie smutnym i pełnym zadumy. Oprawa muzyczna na pogrzebie podkreśla doniosłość tych chwil. Jeżeli zależy nam na pięknej i wyjątkowej uroczystości upamiętniającej bliską nam osobę, odpowiednio dopasowana muzyka staje się niezbędnym elementem całego wydarzenia. Wzbudzi ona wiele wzruszeń i refleksji oraz pozwoli na głębokie przeżycie emocji związanych z odejściem ważnej w naszym życiu osoby. Uczucia wyrażone za pomocą muzyki oddadzą nastrój zadumy w tak trudnej sytuacji, gdzie słowa nie są w stanie oddać tego, co przeżywamy i okazują się zbędne, a podczas składania trumny lub urny spokojne i uspokajające dźwięki zastąpią nieprzyjemną głuchą ciszę.

Instrumenty

Przy oprawie muzycznej uroczystości pogrzebowej bardzo istotny jest dobór odpowiednich instrumentów. Niezwykle piękne, a zarazem dostojne są dźwięki wiolonczeli, skrzypiec czy harfy. Równie dobrze w takim momencie sprawdza się trąbka, szczególnie przy wykonaniu tradycyjnych hejnałów takich jak na przykład „Cisza” – informuje nasz rozmówca z Zakładu Pogrzebowego Witwicka.

Inne instrumenty stanowiące idealne tło dla pogrzebu to między innymi altówka, flet, akordeon, organy lub gitara oraz ich zróżnicowane zestawienia takie jak duety, tria czy też kwartet smyczkowy. Dobrym rozwiązaniem może również być zdecydowanie się na repertuar wokalny. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać muzykę pogrzebową lub klasyczną – ważne jest, aby spełniła ona nasze oczekiwania i w pełni oddała nastrój towarzyszący uroczystości.

Przebieg uroczystości

Firmy zajmujące się oprawą muzyczną uroczystości pogrzebowych zazwyczaj oferują nam określoną kolejność wykonywania utworów muzycznych. Inne utwory grane są na Mszy Świętej i przed nią, kiedy to bliscy zmarłego gromadzą się w kościele, inne zaś podczas Ofiarowania, Komunii oraz opuszczania kościoła przez uczestników. W przypadku uroczystości świeckiej wygląda to w podobny sposób, a utwory zagrane podczas ceremonii dostosowane są do stworzenia atmosfery pozwalającej na niezbędną chwilę refleksji. Kolejnym etapem jest oprawa muzyczna przy grobie, gdzie zazwyczaj grane są tradycyjne pieśni i utwory, takie jak „Śpij, Kolego”. Po zakończonej ceremonii pogrzebowej, oprawa muzyczna towarzyszy składaniu kondolencji rodzinie zmarłego.