Dobry Styl > Porady > Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Data: 20.03.2018 Kategoria: Porady

Rozliczanie podatków należnych państwu to podstawowy obowiązek każdego obywatela oraz przedsiębiorstwa. Ze względu na ciągłe zmiany w przepisach, nie zawsze można mieć pewność prawidłowego obliczenia należnej kwoty. Prowadząc działalność gospodarczą, warto sprawdzić, czy odprowadzane podatki nie są zbyt duże oraz czy ustawodawca daje możliwość zmniejszenia lub uniknięcia niektórych obciążeń.

Wszelkie działania zmierzające do zmniejszenia wysokości opłat na rzecz państwa nazywane są optymalizacją podatkową. Jej celem jest zwiększenie ilości pieniędzy, którymi może dysponować firma i ich wykorzystanie na rozwój lub bieżącą działalność. Dowiedz się, jak zgodnie z prawem wygenerować takie oszczędności.

Przykłady legalnej optymalizacji podatkowej

Biegła znajomość przepisów prawa sprawia, że doświadczeni doradcy podatkowi mogą pomóc przedsiębiorstwom osiągnąć założone cele. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania ustawodawstwa w tej materii, niezbędna jest rozległa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie. Taką pomoc oferuje Kancelaria Księgowo-Podatkowa K&K, działająca w Bielsku-Białej, w województwie śląskim. Do najpopularniejszych sposobów minimalizacji podatków można zaliczyć planowanie podatkowe, oszczędzanie podatkowe oraz uniknięcie opodatkowania. Pierwszy z nich obejmuje szereg działań, których celem jest zmniejszenie kosztów lub uzyskanie stabilizacji finansowej oraz uniknięcie ryzyka naliczenia kar przez Urząd Skarbowy.

Z kolei oszczędzanie podatkowe ma na celu obniżenie kwoty podatku i polega na wykorzystaniu dostępnych, legalnych metod, jak na przykład metoda kasowa w rozliczeniach VAT. Istnieje również szereg zgodnych z prawem metod unikania opodatkowania, takich jak ulgi, odliczenia, zwolnienia oraz zmiana formy prowadzenia działalności. Aby z nich skorzystać, niezbędna jest fachowa wiedza, pozwalająca na wybranie dostępnych dla przedsiębiorstwa opcji. W tym celu zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ w przypadku złej interpretacji przepisów zamiast spodziewanej obniżki, płatnik poniesie dodatkowe koszty.

Zmiany w prawie

Od lipca 2016 roku, po nowelizacji ustawy Ordynacja Podatkowa, zlikwidowana została możliwość podejmowania działań, które mają na celu tylko i wyłącznie uniknięcie płacenia podatku. W ten sposób wyeliminowano wiele sposobów wykorzystywanych przez płatników i zwiększono tym samym sposób ściągalności podatków. Jednakże optymalizacja podatkowa wciąż jest możliwa i opłacalna dla firm. Nadal bowiem istnieje wiele metod rozliczania się, które mogą być korzystniejsze od aktualnie wdrożonych. Jednak tylko kancelaria podatkowa z  odpowiednim doświadczeniem i certyfikatami będzie w stanie wskazać sposoby w  pełni legalne i  najlepsze dla konkretnego przedsiębiorstwa.