Dobry Styl > Budowa i remont > Na czym polega renowacja posadzek i podłóg?

Na czym polega renowacja posadzek i podłóg?

Data: 06.06.2017 Kategoria: Budowa i remont

Każdego dnia nasze podłogi muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom – do najpoważniejszych należą zabrudzenia, wilgoć, a także ścieranie pod wpływem kontaktu z butami. W przypadku podłóg drewnianych skutki zniszczeń można usuwać w trakcie cyklinowania i lakierowania. A co z podłogami z innych tworzyw, takich jak PCV i linoleum? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że usunięcie podłogi nie jest w tym przypadku jedynym rozwiązaniem – takie nawierzchnie można również odnowić. Proces ten składa się z trzech etapów.

Etap pierwszy – czyszczenie wykładziny

Przez rozpoczęciem właściwych zabiegów renowacyjnych podłoga z tworzywa sztucznego powinno zostać dokładnie oczyszczona. „Dokładnie” oznacza w tym kontekście usunięcie nawet wieloletnich zabrudzeń, które z czasem zdążyły już wgryźć się w strukturę wykładziny i wydają się być nie do usunięcia. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować najczęściej maszyny szorujące oraz pady do ręcznego szorowania. Pozostałe plamy usuwane są przy pomocy specjalistycznych preparatów, których składa został odpowiednio dobrany, aby nie ingerowały one w strukturę podłogi i nie uszkadzały jej. Zabrudzenia chemiczne, takie jak pozostałości farb i klejów dyspersyjnych usuwa się przy pomocy odplamiacza.

Etap drugi – neutralizacji powierzchni

Pozostałości preparatów wykorzystanych do oczyszczenia podłogi również należy usunąć – proces ten nazywamy neutralizacją. Można w tym celu użyć zwykłej wody bez żadnych dodatków. Aby mieć pewność, że wszystkie resztki preparatów zostały usunięte dobrze jest przemyć podłogę przynajmniej dwukrotnie i pozostawić do wyschnięcia.

Etap trzeci – nakładanie lakieru

Po oczyszczeniu, opłukaniu i osuszeniu powierzchnia podłogi może zostać poddana ostatniemu zabiegowi, czyli lakierowaniu. Po nałożeniu warstwy lakieru podłoga odzyskuje swój pierwotny wygląd, jej powierzchnia zostaje wyrównana i zmatowiona. Ponadto lakier pełni funkcję ochroną, dzięki niemu wykładzina przez dłuższy czas zachowuje swój wygląd i walory użytkowe. Efekt lakierowania widoczne są po kilku godzinach od nałożenia warstwy lakieru.

Kto może wykonywać renowację podłogi

Teoretycznie odnowienie podłogi to praca, która nie wymaga specjalnych kwalifikacji, jednak żeby przeprowadzić ją dobrze, potrzebne będą nie tylko odpowiednie preparaty czyszczące i lakiery, ale również kosztowny sprzęt do wyszorowania głębokich zabrudzeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania specjalistom, takim jak firma Rafmar. Jej oferta, poza renowacją podłóg obejmuje również ich profesjonalny montaż.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *