Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Czym powinna charakteryzować się dobra fototapeta do kuchni?

Czym powinna charakteryzować się dobra fototapeta do kuchni?

Data: 26.04.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Fototapety to jedno z najciekawszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych rozwiązań aranżacyjnych ostatnich dekad. Nadają wnętrzom charakter i wyrównują optycznie ich proporcje, inspirują i wpływają na nastrój domowników. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad umieszczeniem efektownej fototapety nie tylko w salonie czy sypialni, ale też w kuchni. To jak najbardziej możliwe – ale dekoracja powinna spełniać kilka istotnych warunków.

Wybór odpowiedniego wzoru bynajmniej nie jest zaś najważniejszym z nich. O ile bowiem niemal w ciemno zdecydować się można na wizerunki jedzenia, kwiatów, owoców czy choćby ziół lub kawy, o tyle nic nie stoi też na przeszkodzie, by urozmaicić kuchenny wystrój pięknym „zaokiennym” widokiem albo powiększyć optycznie pomieszczenie dzięki tzw. fototapetom 3D.

Niezależnie od tego jednak, co przedstawiać będzie wybrana przez nas fototapeta, musi się ona cechować konkretnymi parametrami technicznymi. – Kuchnia jest wszak przestrzenią, w której panują specyficzne warunki – zwraca uwagę przedstawiciel sklepu z dekoracjami ściennymi Kraina Barw. Parujące potrawy podnoszą w niej wilgotność powietrza, wyższa jest też temperatura oraz ryzyko zachlapania ściany np. gorącym tłuszczem.

Wytrzymały winyl

Najlepszym wyborem będzie więc fototapeta winylowa. Materiał ten jest trwalszy niż inne wykorzystywane w produkcji fototapet, pozwala też na uzyskanie wyjątkowo wysokiej jakości wydruku o żywych, intensywnych kolorach. Odporność na wilgoć oraz lekkie zarysowania zdecydowanie ułatwia utrzymanie fototapety w czystości, jako że ewentualne zabrudzenia bez trudu można usunąć, pocierając je delikatnie zwilżoną gąbką albo ściereczką.

Wytrzymałość fototapety w kuchni można też dodatkowo zwiększyć, poddając ją laminowaniu. Wydruk jest wówczas chroniony jeszcze lepiej, nie tylko przed wilgocią, lecz również przed przetarciami albo użyciem łagodnych detergentów. Jeśli mimo to mamy wątpliwości, czy fototapeta zamiast płytek ceramicznych wytrzyma nasze intensywne działania kulinarne, pewnym rozwiązaniem jest także umieszczenie jej za warstwą szyby.

Dodatkowe plusy

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o innych zaletach tego rodzaju fototapet. Te winylowe łatwo jest bowiem zamontować, a ich ponadprzeciętna grubość pozwala z łatwością pokryć ewentualne nierówności ścian. Niektóre modele posiadają też atest niepalności (B1), większość zaś – mimo zawartości winylu – doskonale przepuszcza parę wodną, pozwalając ścianom „oddychać”, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach takich jak właśnie kuchnia.