Dobry Styl > Porady > Czym są gipiury?

Czym są gipiury?

Data: 22.08.2019 Kategoria: Porady

Materiałem wyróżniającym się niezwykłą wytwornością i elegancją jest gipiura. Ten rodzaj koronki powstawał niegdyś przez przeplatanie nici jedwabnych lub lnianych, nawijanych na podłużne szpulki, zwane również klockami. Dzisiaj gipiura w większości jest produkowana metodą maszynową. Zautomatyzowany proces produkcji pozwala na szybsze wytwarzanie materiału. Czym charakteryzuje się gipiura i gdzie znajduje zastosowanie?

Charakterystyka gipiury

Gipiura jest rodzajem koronki klockowej o charakterystycznych dużych i nieregularnych oczkach, tworzących wypukły wzór reliefowy. Gipiura często mylona jest z haftem, choć to dwa różne rodzaje ozdób. Hafty wykonuje się bezpośrednio na tkaninie, z kolei gipiura występuje w postaci aplikacji, którą zdobimy materiały, np. sukienki i spódnice.

Gipiurę możemy kupić w sklepach pasmanteryjnych, również internetowych. W obu przypadkach gipiura jest sprzedawana na metry i występuje w kilku szerokościach, nawet do 20-30 centymetrów. Zwykle gipiura jest dostępna w kolorze białym lub ecru. Różne są również wzory gipiury. Do najpopularniejszych należą motywy roślinne i geometryczne. Głównym składnikiem gipiury jest poliester, niekiedy producenci dodają również elastan – mówi nasz rozmówca z firmy Polontex z Częstochowy, zajmującej się produkcją firanek oraz tkanin dekoracyjnych.

Do czego można wykorzystać gipiurę?

Głównym zastosowaniem gipiury jest zdobienie firanek. Gipiura dodaje im wdzięku i sprawia, że nabierają eleganckiego, wręcz wytwornego charakteru. Gipiurą można zdobić również inne materiały, a nawet przedmioty codziennego użytku! Gipiurę często stosuje się do zdobienia odzieży, w tym sukienek, spodni i szortów, a także poszewek na poduszki i obrusów. Bardzo modne są również całe kreacje z gipiury. Są idealną propozycją na ciepłe, letnie dni.

Jak dbać o gipiurę?

Gipiura jest bardzo pięknym materiałem, ale jak o niego dbać? Uwielbiamy te delikatne zdobienia, które podkreślają estetykę tkanin, jednak nie zawsze wiemy, co zrobić, aby ich nie zniszczyć. Przede wszystkim najlepiej jest prać gipiurę ręcznie. Nawet, kiedy stanowi wyłącznie dodatkowe zdobienie na naszej ulubionej spódnicy, nie powinniśmy wrzucać jej do pralki.

Wykluczone są również silne detergenty, suszenie w suszarkach i wirowanie (kiedy praniem ręcznym nie zdołaliśmy wyczyścić wszystkich plan i musimy wyprać gipiurę w pralce). Dekoracje z gipiury szybciej wyschną, jeśli delikatnie osuszymy je ręcznikiem, a następnie rozłożymy na suszarce lub na płaskiej powierzchni do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli zaś chodzi o prasowanie, powinniśmy ustawiać żelazko na niskie temperatury, maksimum 110 stopni Celsjusza. W ten sposób będziemy dłużej cieszyć się pięknem gipiury.