Dobry Styl > Porady > Czym są ssaki medyczne?

Czym są ssaki medyczne?

Data: 12.12.2018 Kategoria: Porady

Ssaki medyczne to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w klinikach i przychodniach medycznych oraz w hospicjach. Ssaki medyczne odgrywają bardzo ważną rolę, umożliwiając pozbycie się, utrudniającego lekarzowi czy terapeucie wykonywanie pracy, nadmiaru wydzielanego przez pacjenta  śluzu i płynów. W naszym artykule opisujemy, jakie są rodzaje ssaków medycznych oraz w jaki sposób działają.

Zastosowanie ssaków medycznych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, ssaki medyczne są stosowane do odsysania nadmiaru pojawiających się u pacjenta wydzielin. Zastosowanie ssaków pozwala zarówno na pozbycie się wydzielin pochodzenia fizjologicznego, jak i tych, które wydobywają się z powstałych u pacjenta ran czy ropni. Każdy ssak medyczny to urządzenie próżniowe, które wciąga płyny dzięki wykorzystaniu istniejącej pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym różnicy ciśnień.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Inmed, renomowanego dystrybutora sprzętu medycznego:

Ssaki medyczne są powszechnie stosowane w bardzo wielu rodzajach placówek medycznych, m.in. w szpitalach, klinikach i przychodniach, karetkach pogotowia i oddziałach ratunkowych, gabinetach stomatologicznych, ale także w hospicjach. W razie potrzeby, ssaki medyczne można również zastosować u bardzo chorych pacjentów, w warunkach domowych.

Rodzaje ssaków medycznych

Firmy produkujące sprzęt medyczny oferują wiele rodzajów ssaków medycznych. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia powinien zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim od miejsca zastosowania, inne urządzenia będą się nadawały do stosowania w warunkach domowych, inne w hospicjach czy karetkach pogotowia, a jeszcze inne w szpitalach czy w gabinetach stomatologicznych. Równie ważnym czynnikiem jest to, jaki rodzaj wydzieliny ma być przy użyciu ssaków odsysany, czy będą to tylko rzadkie płyny, czy też gęstszy śluz. Jakie są zatem najczęściej stosowane rodzaje ssaków medycznych?

  • Stacjonarne ssaki medyczne o napędzie elektrycznym. Stosuje się je głównie w klinikach medycznych i szpitalach. Urządzenia te charakteryzują się największą wydajnością oraz wygodą stosowania.
  • Mechaniczne ssaki medyczne. Są to ssaki ręczne i ręczno-nożne, które stosuje się jedynie w doraźnych przypadkach i nie ma możliwości na dłuższą metę zastąpić nimi ssaków elektrycznych.
  • Ssaki elektryczne akumulatorowe. To cała grupa ssaków medycznych, które nie potrzebują stałego dostępu do źródła prądu, tylko można im wcześniej naładować akumulatory. W tej grupie znajdują się również ssaki przenośne, które dzięki niewielkiej wadze, mogą być utrzymywane przez lekarza czy pielęgniarkę nawet w jednej ręce.