Dobry Styl > Budowa i remont > Czym się kierować przy wyborze konstrukcji basenu? Porady i wskazówki

Czym się kierować przy wyborze konstrukcji basenu? Porady i wskazówki

Data: 08.09.2017 Kategoria: Budowa i remont

Budowa prywatnego basenu kąpielowego wymaga rozwagi i odpowiedniego planowania. Przy wyborze preferowanej konstrukcji akwenu warto zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak dostępny budżet, miejsce montażu, wielkość i sposób osadzenia niecki basenowej. Tylko odpowiednie doprecyzowanie wszystkich elementów sprawi, że wysiłek inwestycyjny zostanie zwieńczony sukcesem.

Ile to kosztuje?

Czasy, kiedy do zażywania kąpieli w ogrodzie wystarczyło wybudować zbiornik i napełnić go wodą, bezpowrotnie minęły. Współczesne baseny to wysokiej klasy obiekty rekreacyjne, które mają za zadanie nie tylko dawać radość, ale też dbać o bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników. Planując basen, nie możemy zatem uwzględniać jedynie budowy niecki. W koszty należy też wliczyć liczne urządzenia do czyszczenia i podgrzewania wody, filtry, rury doprowadzające, osłony, oświetlenia oraz profesjonalne preparaty dezynfekujące.

Ile nas to wyniesie?

Według uśrednionych obliczeń, cena przeciętnej wielkości basenu ogrodowego oscyluje w granicach 35-40 tysięcy złotych, nie wliczając dodatkowych udogodnień, takich jak natryski czy zadaszenie – relacjonuje ekspert renomowanej firmy Wodex, zajmującej się budową i sprzedażą basenów kąpielowych krytych oraz ogrodowych.

Oczywiście wiele zależy od typu konstrukcji oraz wielkości akwenu. Do najtańszych należą baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe czyli te, które nie wymagają zagłębienia w gruncie. Jakość takich rozwiązań jest jednak dyskusyjna – zwłaszcza, gdy zależy nam na basenie z którego będziemy mogli korzystać przez wiele lat, także poza sezonem. Generalnie nie warto oszczędzać – o wiele lepiej zainwestować w droższy basen z betonu, stali nierdzewnej czy żywicy poliestrowej, które zapewni komfort użytkowania przez naprawdę długi czas.

Wielkość i usytuowanie basenu

Planując konstrukcję basenu kąpielowego należy uwzględnić jego wielkość. Warto rozważyć ile osób będzie na bieżąco korzystać z akwenu oraz co będą w nim robić – jedynie pływać, czy np. trenować skoki do wody. W przypadku osób dorosłych należy przyjąć 2,5 metra szerokości niecki. Głębokość powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Dla skoczków potrzebny jest głębszy fragment basenu, z dnem osiągającym pułap około 3 metrów.

Na rozległość basenu wpływają przede wszystkim ograniczenia działki. Liczy się nie tylko ilość dostępnego terenu, ale też jego naturalne predyspozycje – nośność gruntu i poziom wód gruntowych. W miejscu budowy pod żadnym pozorem nie może przebiegać instalacja podziemna. Warto, by było ono odpowiednio nasłonecznione i wolne od wysokich drzew oraz krzewów, które wraz z podmuchami wiatru mogłyby zanieczyszczać wnętrze niecki.

Co z rozległością akwenu?

Generalnie nie ma ograniczeń co do obszaru, jaki może zajmować basen. Warto jednak pamiętać, że przy budowie konstrukcji ogrodowej o rozmiarach powyżej 30 metrów kwadratowych musimy uzyskać urzędowe zezwolenie na budowę. Aby je otrzymać, trzeba przedstawić odpowiedni projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami. To oczywiście generuje dodatkowe koszty – dodaje przedstawiciel firmy Wodex.

Konserwacja i utrzymanie czystości

O konieczności utrzymania czystości w basenie już wspomnieliśmy. Konstrukcja akwenu powinna być łatwa w konserwacji. Za proste w czyszczeniu uchodzą np. baseny ze stali nierdzewnej. Gładka powierzchnia stalowej niecki powoduje, że nie osadzają się na niej nadmierne nieczystości. Odporne na niszczenie są też baseny betonowe, stalowe (dzięki cynkowaniu nie rdzewieją) oraz drewniane (za sprawą impregnacji ciśnieniowej).

Na równi z samym basenem należy zadbać o jakość wody. Z tego względu warto rozejrzeć się za dobrej klasy filtrami mechanicznymi (umożliwiającymi wymianę wody) oraz preparatami do dezynfekcji chemicznej. Użyteczną osłonę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz stanowią też pokrywy basenowe oraz zadaszenia. Wysokiej klasy zadaszenie z poliwęglanu, aluminium czy folii PVC pozwala zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania i czyszczenia wody.

Jak widać, przy planowaniu basenu warto nieco pogłówkować – chociażby z szacunku do własnego czasu i pieniędzy. Łatwo podjąć pochopną decyzję, ale trudno odwrócić jej skutki. Jeżeli chcemy mieć pewność, że basen kąpielowy sprosta naszym oczekiwaniom, zastanówmy się nad wszystkim dwa razy, poprośmy o pomoc fachowców, nie wstydźmy się zadawać pytań i szukać odpowiedzi. To prosta recepta na sukces.