Dobry Styl > Porady > Czysta korzyść. Dlaczego należy uzdatniać wodę?

Czysta korzyść. Dlaczego należy uzdatniać wodę?

Data: 28.06.2018 Kategoria: Porady

Głównym celem uzdatniania wody jest poprawienie jej jakości. Uzdatniona woda – wolna od różnego typu zanieczyszczeń oraz niepożądanych związków chemicznych – może być przeznaczona do spożycia bądź też wykorzystana w celach ściśle przemysłowych. Dlaczego warto uzdatniać wodę? Jakie korzyści można w ten sposób odnieść? Odpowiedź poniżej.

Korzyść dla zdrowia

Zanieczyszczona woda płynąca z kranów może być źródłem wielu groźnych chorób. Zagrożenie stwarzają zwłaszcza obecne w jej składzie bakterie, wirusy i grzyby, a także żelazo i inne metale ciężkie, pojawiające się w wodzie z powodu starej instalacji wodociągowej lub głębinowego pochodzenia cieczy. W niektórych przypadkach zanieczyszczona woda staje się przyczyną problemów z niestrawnością i innych dokuczliwych dolegliwości. Bywa jednak i tak, że prowadzi do poważniejszych zakażeń, które są w stanie mocno wyniszczyć organizm. Dzięki uzdatnianiu wody staje się ona o wiele bezpieczniejsza w spożyciu. Idzie z tym w parze polepszenie właściwości organoleptycznych – przede wszystkim walorów zapachowo-smakowych wody. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że szkodliwe dla zdrowia bywa nie tylko spożycie, ale i sam kontakt z zanieczyszczoną wodą. Używana do kąpieli, może ona wywołać między innymi podrażnienia skórne. Z tego względu uzdatnianiu podlega woda w basenach.

Korzyści dla przemysłu

Obecne w wodzie szkodliwe związki chemiczne wpływają destrukcyjnie na maszyny oraz urządzenia przemysłowe, które z tej wody regularnie korzystają. Przykładowo zbyt twarda woda, utrzymująca bezpośredni kontakt z danym urządzeniem, doprowadza do osadzania się kamienia i powstawania rdzawych osadów. Dotyczy to nie tylko instalacji przemysłowych, ale też wszelkich instalacji sanitarnych, a także urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralki, zmywarki czy bojlery. Za pierwszy niepokojący objaw można uznać biało-szarawy nalot, stanowiący ślad stopniowo odkładającego się wapnia i magnezu. Regularne zmiękczanie wody pozwala zapobiec poważniejszym problemom, prowadząc do przedłużenia żywotności urządzeń i ich lepszego funkcjonowania na co dzień. To przekłada się na wyższą wydajność pracy (sprawność parku maszynowego), a w rezultacie większy zysk ekonomiczny zakładów przemysłowych. Nic dziwnego, że istnieją firmy takie jak GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA, zajmujące się wdrażaniem metod uzdatniania wody przemysłowej. Uzdatniona woda to czysta korzyść dla człowieka oraz prowadzonych przez niego działalności.