Dobry Styl > Porady > Do czego służą poszczególne typy gaśnic?

Do czego służą poszczególne typy gaśnic?

Data: 01.03.2019 Kategoria: Porady

Gaśnica jest przenośnym urządzeniem, służącym do gaszenia pożarów. Mniejsze znajdziemy w samochodach, większe w obiektach publicznych oraz przemysłowych. Stanowią podstawową i najskuteczniejszą ochronę przeciwpożarową. Poszczególne typy gaśnic będą służyły do gaszenia różnego typu pożarów. Przyjrzyjmy się bliżej tym użytecznym urządzeniom, aby wiedzieć jak odpowiednio reagować w trakcie pożaru.

Każda gaśnica posiada oznaczenie, wskazujące, do jakiego typu pożaru powinna zostać użyta. Aby zatem wybrać odpowiednią, należy zapoznać się z typologią pożarów.

I tak pożary z grupy A to pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, typu  B cieczy palnych, w tym także materiałów topiących się w procesie palenia, typu C gazów. Pożary z grupy D to pożary metali, a grupy F szczególnie niebezpieczne pożary tłuszczów spożywczych. Które gaśnice wybrać?

Gaśnice proszkowe

Gaśnice proszkowe to urządzenia, wyrzucające drobny proszek gaśniczy przy użyciu niepalnego gazu. Jego zdaniem będzie odcięcie tlenu od płonącej powierzchni. Proszek węglanowy nadaje się do gaszenia pożarów typu B i C, fosforanowy do pożarów typu A, B i C. Gaśnice fosforanowe są bardziej odporne na wilgoć oraz wstrząsy. Nietoksyczne, dobrze penetrujące ogień i tworzące warstwę izolacyjną wokół płonącego obiektu, są najczęściej wykorzystywane. Pamiętajmy, że używając gaśnicy proszkowej ruchome części mechaniczne, komputery czy inne elektroniczne urządzenia mogą zostać trwale uszkodzone.

Gaśnice śniegowe

Gaśnice śniegowe wykorzystują skroplony dwutlenek węgla. W wyniku rozprężenia uzyskuje on temperaturę -78 stopni Celsjusza, a następnie osadza się na powierzchni w postaci suchego lodu. Stosuje się je do urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem. Jej użycie nie pozostawi śladów i można nią gasić pożary typu B i C. Nie wolno natomiast posługiwać się tego typu gaśnicą do gaszenia ludzi.

Wszystkie trzy typy gaśnic znajdziemy w Hurtowni BHP AMV. Wysoka jakość oferowanych produktów, w tym także odzieży roboczej, oraz atrakcyjne ceny są tym, co wyróżnia tę hurtownię spośród innych.

Gaśnice wodne pianowe

Kolejnym typem gaśnic będą gaśnice wodne pianowe. Piana uwalniana jest w nich za pomocą sprężonego gazu. Idealnie nadają się do gaszenia pożarów typu A i B. Wytworzona przez nie piana bowiem jest ekologiczna i dużo łatwiejsza do sprzątnięcia aniżeli proszek gaśniczy z gaśnic prochowych. Nie nadadzą się natomiast do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, gdyż woda wchodząca w skład piany przewodzi prąd.