Dobry Styl > Porady > Dysk twardy do komputera – jaki najlepszy?

Dysk twardy do komputera – jaki najlepszy?

Data: 02.10.2018 Kategoria: Porady

Dysk twardy to podstawowe wyposażenie komputera stacjonarnego, jak i laptopa. To właśnie na dysku twardym instaluje się oprogramowanie, system operacyjny, a także zapisuje wszelkiego rodzaju pliki. Dysk twardy wpływa na szybkość i jakość pracy komputera, dlatego tak ważny jest jego odpowiedni wybór. Czym warto się kierować przy zakupie dysku twardego do komputera?

Dysk twardy, czy jaki?

Dysk twardy to najważniejszy nośnik pamięci w komputerze. Jest to urządzenie pamięci masowej, które służy do gromadzenia danych. Składa się ze specjalnego nośnika magnetycznego oraz sztywnego podłoża, od którego wzięła się nazwa dysku twardego. Urządzenie to ma przewagę nad innymi nośnikami danych, takimi jak dyskietki, wynikającą z większej pojemności oraz szybkości dostępu do danych. Do niedawna na rynku królowały dyski twarde typu HDD, czyli talerzowe, ponieważ składają się ze specjalnych talerzy oraz głowic odczytujących dane. Mogą mieć one dużą pojemność, jednak taki dysk narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą dla technologii HDD są dyski twarde typu SSD, zwane półprzewodnikowymi lub flashowymi, a to z racji bazowania właśnie na technologii Flash zamiast wykorzystania ruchomych, mechanicznych elementów. Dzięki temu dyski twarde SSD są bardziej wytrzymałe, ale zapewniają również szybki zapis i odczyt danych. Tego typu dyski idealnie nadają się do komputerów przeznaczonych np. do grania w gry czy obróbki graficznej bądź wideo. Do wad tej technologii należy jednak cena – o wiele wyższa niż w przypadku technologii HDD. Na rynku dostępne są również dyski hybrydowe, tzw. SSHD, będące połączeniem technologii flash i talerzowej.

Kryteria wyboru dysku twardego

Wybór najlepszego dysku twardego to kwestia złożona i uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad przeznaczeniem komputera – dysk twardy, mający wpływ na funkcjonowanie urządzenia, powinien odpowiadać potrzebom użytkownika. W razie wątpliwości dobrze skonsultować swój wybór w sklepie – doradztwo przy zakupie oferuje np. firma ZiZaKo. Najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę chcąc wybrać idealny dysk twardy, to:

  • Pojemność dysku – to podstawowe kryterium wyboru dysku, mające wpływ na to, ile danych będzie można zapisać na komputerze. W przypadku komputerów typowo biznesowych z reguły wystarczy mniejsza pojemność, np. do 500 GB na dysku SSD, to już przechowywanie większej ilość plików typu wideo czy gier wymaga większej pojemności. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dwóch dysków – SSD do systemu operacyjnego i HDD do przechowywania plików.
  • Szybkość pracy – szybkość prac dysku decyduje o czasie dostępu do danych. W przypadku dysków HDD istotne znaczenie ma tu prędkość obrotowa, która w najpopularniejszych modelach zapewniających komfort użytkowania wynosi przeciętnie od 5400 obr/min do 7200 obr/min, a nawet więcej w przypadku urządzeń do celów multimedialnych.
  • Rodzaj złącza – interfejs dysku decyduje o wielkości transferu danych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się złącza SATA III.

Ponadto przy zakupie dysku twardego warto także zwrócić uwagę na jego format, a także pamięć podręczną oraz czas pracy bezawaryjnej.