Dobry Styl > Budowa i remont > Idealny dom dla rodziny z dziećmi

Idealny dom dla rodziny z dziećmi

Data: 01.06.2017 Kategoria: Budowa i remont

Jeśli szukamy domu lub jego projektu, mając małe dzieci (albo dopiero planując powiększenie rodziny) warto pamiętać o przynajmniej kilku kluczowych kwestiach, które z jednej strony zapewnią bezpieczeństwo i możliwość beztroskiej zabawy maluchom, a z drugiej – wygodę ich rodzicom. Trzeba też mieć na uwadze, że dom to inwestycja na lata, dlatego dobrze, by na przestrzeni lat mógł się zmieniać, uwzględniając dorastanie najmłodszych członków rodziny.

Ile pięter?

Jednym z najistotniejszych zagadnień, które trzeba rozważyć, jest liczba poziomów użytkowych. Bezpieczniejszy dla małych dzieci będzie dom parterowy, w którym łatwiej też kontrolować, co z nimi się dzieje. Jedna kondygnacja oszczędzi również zmęczonym nieraz rodzicom codziennej wielokrotnej wspinaczki po schodach. Ale piętrowy budynek także ma swoje plusy. Jeśli często organizujemy spotkania towarzyskie, umieszczenie dziecięcych sypialni na piętrze umożliwi izolację śpiących pociech od odgłosów przyjęcia. Sypialnię dla rodziców można ulokować tuż obok albo wręcz przeciwnie – właśnie na parterze, dzięki czemu mama i tata będą mieli trochę prywatności dla siebie.

– Rozwiązaniem pośrednim może być decyzja o budowie albo kupnie domu z poddaszem, które w późniejszym czasie będzie można zaadaptować na cele użytkowe – radzi przedstawiciel zajmującej się sprzedażą działek firmy Inland Bimo Property.

Ile pokoi?

Kolejna ważna kwestia to liczba pomieszczeń. Dopóki dzieci są małe, nie powinno być problemu z tym, aby dzieliły pokój. Z czasem mogą jednak chcieć mieć własny kawałek przestrzeni, o czym warto pomyśleć na wstępie inwestycji. Możemy na przykład uwzględnić w planach pokój gościnny, który po latach przekształci się w osobną sypialnię dla nastolatka, a tymczasem będzie służył np. dziadkom, którzy niekiedy wpadną pomóc w opiece nad maluchami. Koniecznie też rozważmy większą liczbę łazienek, co prędzej czy później z pewnością pomoże uniknąć wielu potencjalnych konfliktów między członkami rodziny.

Pomieszczenia gospodarcze

Idealny dom dla rodziny z dziećmi powinien też posiadać co najmniej kilka pomieszczeń gospodarczych. Różnego typu schowki pomogą utrzymać porządek związany z obecnością dużej liczby zabawek. Na sprzęty typu rower albo sanki (oraz nienoszone w danym sezonie ubranka) warto również mieć trochę przestrzeni w piwnicy czy garażu. Niewielkie pomieszczenie gospodarcze tuż przy wejściu do domu będzie świetnym miejscem na wózek spacerowy, z czasem zaś przekształcić się może np. w garderobę. Obecność pralni też bywa być pewnym ułatwieniem, zwłaszcza gdy rodzina jest liczna.

Miejsca do zabaw

Na koniec kwestia wcale nie najmniej ważna, czyli miejsca, w których nasze pociechy będą mogły swobodnie się bawić. Warto pod tym kątem opracować aranżację przestronnego salonu, a może nawet rozważyć pomysł stworzenia dodatkowo ogrodu zimowego, który będzie z nim sąsiadował. Zarówno zimą, jak i latem nie może zabraknąć też dziecięcych gier i zabaw na świeżym powietrzu. Otoczenie budynku jest więc równie istotne co jego wnętrze. Jeśli dysponujemy ogródkiem, a najlepiej jeszcze miejscem do postawienia przydomowego placu zabaw – dzieci będą miały pretekst to aktywnego spędzania czasu i możliwość wyładowania swej młodzieńczej energii.