Dobry Styl > Porady > Inhalacje z soli fizjologicznej. Naturalne metody leczenia chorób układu oddechowego

Inhalacje z soli fizjologicznej. Naturalne metody leczenia chorób układu oddechowego

Data: 31.01.2019 Kategoria: Porady

Inhalacje z soli fizjologicznej są niezwykle prostym i bardzo skutecznym sposobem nawilżania dróg oddechowych oraz oczyszczenia ich z ewentualnych wydzielin. Sól fizjologiczna stosowana do inhalacji jest w pełni naturalną metodą leczenia chorób układu oddechowego, m.in. kataru i przewlekłego kaszlu. W naszym artykule dokładnie opisujemy wskazania i przeciwwskazania do wykonywania inhalacji.

Co to jest płyn fizjologiczny?

Zanim opiszemy metody zastosowania inhalacji płynem fizjologicznym, warto opisać, czym ów substancja jest. Płyn fizjologiczny, częściej nazywany solą fizjologiczną, to wodny roztwór chlorku sodu, o stężeniu 0,9%. W medycynie najczęściej jest stosowany w formie kroplówek, podawanych w celu nawodnienia organizmu pacjenta oraz dostarczania po wykonanych operacjach brakujących elektrolitów. Sól fizjologiczna może też być stosowana  do rozrabiania leków, których podanie wymaga infuzji dożylnej lub wstrzyknięcia. Inną możliwością zastosowania płynu fizjologicznego jest wykonanie będącej tematem naszego artykułu inhalacji.

Metody zastosowania inhalacji z soli fizjologicznej

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą być stosowane zarówno jako element profilaktyczny chorób układu oddechowego, jak i w celach leczniczym. Z tego względu nebulizację są bardzo często wykonywane w sanatoriach oraz uzdrowiskach, także w tak cenionych jak Uzdrowisko-Konstancin pod Warszawą.

W profilaktyce inhalacje solą fizjologiczną są stosowane w celu dokładnego oczyszczenia dróg oddechowych z nadmiaru wydzielin. Nebulizacja doprowadza do ich rozrzedzania i dzięki temu łatwiej mogą zostać usunięte z organizmu. Cecha ta jest również istotna w przypadku leczenia chorób układu oddechowego. Inhalacje stosuje się terapii m.in. takich dolegliwości jak katar, przewlekły kaszel, zapalenie gardła czy astma oskrzelowa. Możliwość usunięcia nadmiaru zalegającej wydzieliny, stanowi bardzo istotny element leczenia tego typu schorzeń. Bardzo ważną zaletą inhalacji są jej niskie koszty oraz łatwa dostępność. Płyn fizjologiczny można kupić bez recepty praktycznie w każdej aptece. Dlatego też wiele osób chorujących na dolegliwości układu oddechowego decyduje się na samodzielne rozpoczęcie leczenia. Warto jednak wiedzieć, że inhalacje solą fizjologiczną lepiej jest wykonywać pod kontrolą lekarza. Istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania tej metody.

Kiedy nie można stosować inhalacji?

Możliwość stosowania inhalacji solą fizjologiczną zależy od naszego stanu zdrowia. Nie zawsze bowiem taka metoda leczenia jest wystarczająca, a często też może przynieść odwrotne skutki. Inhalacjom na pewno nie mogę się poddawać osoby chorujące na gruźlicę. Nebulizacja może być też niebezpieczna dla osób chorujących na nowotwory, ropne zapalenia migdałków lub zatok, mających niewydolność krążenia, krwotoki górnych dróg oddechowych, wysoką gorączkę lub stany zapalne górnych dróg oddechowych.