Dobry Styl > Porady > Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Data: 14.05.2018 Kategoria: Porady

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędne w ciepłe, letnie dni. Możliwości ich wyboru są ogromne – sklepy oferują nam przeróżne kolory, kształty i wzory. Zwróćmy jednak uwagę, aby w tym wypadku nie kierować się jedynie modą, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt swojej twarzy. Odpowiednio dobrane oprawki mogą podkreślić rysy twarzy i uwydatnić jej walory, a przez to dodać nam pewności siebie.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych najlepiej sprawdza się zasada kontrastu, a więc ich kształt musi być inny niż kształt naszej twarzy. Pamiętajmy również, że najlepiej prezentują się okulary, który nie zakrywają brwi oraz nie wystają poza najszersze miejsce twarzy – radzi ekspert reprezentujący Salon Optyczny NEMEZIS.

Twarz okrągła

Okrągła twarz charakteryzuje się pełnymi policzkami i brakiem zarysowania kości policzkowych. Podbródek jest zaokrąglony, a szczęka nie ma wyraźnych kantów. Do takiego typu twarzy idealnie pasują okulary w wyrazistych, ciemnych oprawkach. Okulary kwadratowe optycznie wydłużą twarz i sprawią, że jej kontury staną się bardziej wyraziste. Podobny efekt osiągniemy stosując szkła zwężane ku dołowi. Idealnie sprawdzą się także te, które mają prostą i mocno zarysowaną górną linię. Unikać natomiast należy wszelkich wzorów okrągłych i owalnych, które podkreślają okrągły kształt twarzy oraz modeli o niewielkich rozmiarach.

Twarz kwadratowa

Kwadratowe twarze mają szeroką szczękę z wyraziście zarysowanymi kątami. Ich typową cechą jest również niskie czoło o takiej samej szerokości, jak szczęka. W tym wypadku doskonały wybór będą stanowić okulary okrągłe lub owalne, które nadadzą twarzy łagodności. Sprawdzą się również popularne aviatory oraz kocie oprawki. Ich kolor powinien być delikatny i jasny. Zdecydowanie odradzane są okulary kwadratowe, kanciaste i te w grubych i ciemnych oprawkach, gdyż podkreślają mocne i ostre rysy twarzy.

Twarz trójkątna

Dla tego typu twarzy typowy jest mały, wąski podbródek, szerokie czoło oraz mocno zarysowane kości policzkowe. Do takiej twarzy pasować będą okulary okrągłe, owalne, tzw. „lenonki”, a także kocie. Tego typu oprawki przywracają równowagę pomiędzy dolną, a górną częścią twarzy. W przypadku posiadaczek trójkątnej twarzy nie sprawdzą się okulary kwadratowe oraz wszelkie kanciaste i geometryczne formy. Unikać należy również jaskrawych barw, a także okularów bez oprawek.

Twarz owalna

Twarz owalna jest nieco dłuższa niż szersza, ma zaokrąglony podbródek i zrównoważone proporcje. Ten typ twarzy jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny, gdyż pasuje do niej niemal każdy typ okularów przeciwsłonecznych. Sprawdzą się zarówno ciemne i grube oprawki, jak i te bardzo delikatne. Dobrym wyborem będą szkła kwadratowe, ale także okrągłe. Można zaszaleć również z wielkością, gdyż do owalnej twarzy pasować będą nawet za duże okulary.