Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak dobrać wyłączniki elektryczne do wnętrza?

Jak dobrać wyłączniki elektryczne do wnętrza?

Data: 21.05.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Kiedy aranżujemy nowe wnętrza lub przeprowadzamy remont, coraz większą wagę przywiązujemy do detali. Nie liczy się już tylko kolor ścian, sufitów, podłóg i meble, które spełnią nasze oczekiwania, ale także szczegóły. Do takich szczegółów możemy zaliczyć wyłączniki (włączniki) światła. Oferta tych prostych akcesoriów elektrycznych stale się poszerza, ponieważ producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. W naszym artykule postaramy się zgłębić temat doboru wyłączników elektrycznych w naszych wnętrzach.

Ilość wyłączników – montujemy ich coraz więcej

Coraz świadomiej podchodzimy do kwestii źródeł światła. Chodzi nie tylko o oszczędność, ale także estetykę naszych pomieszczeń. Ograniczamy liczbę jednocześnie pracujących źródeł światła o tym samym przeznaczeniu – jedna lampa z wieloma żarówkami na środku salonu to już zdecydowanie przeżytek dla każdego architekta wnętrz, który podąża za zmieniającymi się trendami. Rezygnujemy z lamp przypominających tradycyjne żyrandole na rzecz wielu właściwie rozmieszczonych lamp, halogenów i LED-ów. Wiąże się z tym konieczność zainstalowania kilku, a czasem nawet kilkunastu wyłączników światła. Pojedyncze wyłączniki światła chętnie zastępujemy wtedy podwójnymi wyłącznikami, czy nawet potrójnymi, które są stosunkową nowością na rynku.

Wyłącznik dopasowany do stylu wnętrza

Na rynku dostępnych jest wiele różnych wyłączników światła, które znacznie różnią się od siebie wyglądem. Możemy zdecydować się na wyłącznik, który ma orientacyjne podświetlenie – zwykle jest ono w kolorze czerwonym. Na takie rozwiązanie decydujemy się zwykle tylko w przedpokojach bez okien, na przykład przy wejściu do łazienki – przydaje się to w nocy. Nie musimy zapalać światła w przedpokoju, co mogłoby obudzić innych mieszkańców, by bez problemu zapalić światło w łazience. Jeśli chodzi o estetykę wnętrz, z łatwością znajdziemy wyłączniki światła dopasowane do wystroju. Białe wyłączniki światła wybieramy zwykle po do montażu na białych ścianach. Nie muszą to być klasyczne wyłączniki, możemy wybrać na przykład włącznik z okrągłym przyciskiem.

Do wnętrz w chłodnych kolorach, z surowymi dodatkami (na przykład tapetą z motywem kamienia na jednej ze ścian czy aluminiowymi akcentami na meblach) warto wybrać wyłącznik w kolorze srebrno-szarym czy w oprawce imitującej kamień. Do pomieszczeń w ciepłej kolorystyce chętnie decydujemy się na wyłączniki w oprawce imitującej drewno – mówi nam przedstawiciel sklepu Elektryk.pl z siedzibą w miejscowości Wola Ducka.

Na rynku dostępne są także wyłączniki w oprawce imitującej szkło, metal, a nawet skórę! W dużych sklepach elektrycznych znajdziemy także kolorowe wyłączniki elektryczne czy wyłączniki imitujące patynę albo aluminium. Wybór jest na tyle szeroki, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie wśród nich coś dla siebie.