Dobry Styl > Wyposażenie > Jak dopasować fototapetę do stylu salonu?

Jak dopasować fototapetę do stylu salonu?

Data: 08.10.2018 Kategoria: Wyposażenie

Salon to miejsce, w którym relaksujemy się po pracy, przyjmujemy gości, a w przypadku mniejszych mieszkań – często też jemy, a nawet śpimy. Dlatego tak ważne jest umiejętne zaaranżowanie tej przestrzeni. Jeśli decydujemy się na zastosowanie rozwiązania, jakim jest fototapeta, pamiętajmy, że nie może nas ona męczyć, powinna za to idealnie wpisywać się w panujący we wnętrzu styl (albo wręcz go nadawać). W jaki sposób osiągniemy ten właśnie efekt?

Z racji swoich rozmiarów fototapeta zwykle stanowi motyw dominujący nad całym pomieszczeniem. Jej wybór nie może być więc przypadkowy. Na wstępie warto zastanowić się, jaki charakter chcemy nadać naszemu salonowi, a także czego od tej przestrzeni oczekujemy. Jeśli pragniemy się w niej przede wszystkim wyciszyć, odpocząć – postawmy na łagodne wzory czerpiące z natury (np. krajobrazy, kwiaty) i stonowane odcienie. Jeśli natomiast potrzebujemy zastrzyku energii na co dzień, zafundujmy sobie raczej żywe barwy i dynamiczne kompozycje.

Modelowanie przestrzeni

Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że we wnętrzach o niewielkim metrażu takie fototapety mogą okazać się nieco przytłaczające. Tutaj o wiele lepszym rozwiązaniem będą te tworzące optyczną iluzję głębi, a zatem przedstawiające uliczki czy pomosty skierowane „w głąb” ściany albo elementy architektoniczne, które sugerują, że za nimi znajduje się kolejne pomieszczenie. Niezwykle efektowne są także specjalnie zaprojektowane abstrakcyjne motywy 3D – one jednak sprawdzą się tylko w dość nowoczesnych aranżacjach.

Wzór a styl

Podobnie zresztą jak fototapety przedstawiające kosmos albo murale i inne formy sztuki miejskiej, a także imitujące kamień, beton, cegłę (idealne dopełnienia klimatów industrialnych) czy drewno. Nawiązania do tego ostatniego (np. motyw słojów drzewa) pasować będą ponadto do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym czy vintage. W takich aranżacjach odnajdą się także akcenty przyrodnicze, jak choćby wspomniane już kwiaty i pejzaże – niezastąpione również w salonach „angielskich” czy „prowansalskich”.

Widok gór, morza czy łąki doda naszemu salonowi nieco przestrzeni. Z kolei pionowe motywy pni drzew optycznie podwyższą sufit. Jeśli chcemy osiągnąć ten sam efekt, jednak bez czerpania z natury, wybierzmy raczej kolumny albo wieżowce, zamiast zaś zdjęć oddalonego krajobrazu – stylową panoramę wielkiego miasta. Te oraz inne wzory znajdziemy m.in. w ofercie sklepu Kraina Barw.

Kolorystyka

Aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości, pamiętajmy o tym, że fototapeta do salonu powinna kolorystycznie harmonizować z pozostałymi elementami tego wnętrza. Można to osiągnąć na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest dosłowne powtórzenie barw, czyli np. wybór fototapety z akcentami w kolorze poduszek czy zasłon. Innym może być dopełnienie motywami utrzymanymi w tej samej palecie odcieni albo – opcja ciekawa, ale też najbardziej ryzykowna – umiejętne zestawienie wyrazistych kontrastów.