Dobry Styl > Wyposażenie > Jak wybrać dobre drzwi frontowe?

Jak wybrać dobre drzwi frontowe?

Data: 20.03.2018 Kategoria: Wyposażenie

Wybór stolarki okiennej i drzwiowej to zwykle decyzja na długie lata, dlatego zawsze należy ją podjąć rozsądnie i świadomie. Ma wpływ na estetykę budynku z zewnątrz i pomieszczeń od wewnątrz, ale także na energooszczędność naszego domu, co wiąże się z wysokością rachunków za ogrzewanie. W naszym artykule skoncentrujemy się na wyborze dobrych drzwi frontowych. Do wyboru mamy teoretycznie drzwi zewnętrzne stalowe, z aluminium, tworzyw sztucznych, włókna szklanego i drewna. W praktyce dwóch pierwszych rozwiązań nie spotyka się w domach jednorodzinnych, a najchętniej wybierany materiał na drzwi frontowe domów to wciąż drewno. Piękne, ponadczasowe i ekologiczne, wytrzymałe i zapewniające dobrą izolację termiczną.

Dlaczego warto wybrać drzwi drewniane?

Drewno to materiał tradycyjny, dobrze znany i sprawdzony – wymaga jednak właściwej obróbki, dlatego radzą sobie z nim wyłącznie doświadczeni fachowcy. Skrzydła drzwiowe wykonane z drewna zapewniają nie tylko wspomnianą izolację termiczną, ale i akustyczną. Ich jedyną wadą w stanie surowym byłaby słaba odporność na warunki atmosferyczne, jednak obecnie wykorzystujemy na tyle zaawansowane technologicznie preparaty zabezpieczające i konserwujące, że nie musimy się tej kwestii obawiać. Nie zmienia to faktu, że warto przemyśleć montaż drzwi drewnianych pod zadaszeniem, a już najlepiej, kiedy projektant domu przewidział wiatrołap – mówi nam przedstawiciel producenta drzwi i okien drewnianych ABA Wiktorczyk z Czarkowa k. Pszczyny.

Możemy wybierać wśród wielu gatunków drewna – w Polsce królują różne odmiany dębu, jednak spotyka się także np. drzwi z modrzewia, czy mało popularnego jeszcze drewna meranti i często niedocenianej sosny. Doświadczony producent wykona dla nas drzwi z dowolnego drewna dostępnego na europejskim rynku, jednak będzie się to oczywiście wiązało z dodatkową opłatą. Nasz wybór zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy oraz naszego poczucia estetyki.

Drewniane drzwi zewnętrzne z przeszkleniami

Jeżeli zależy nam nie tylko na funkcjonalności naszych drzwi zewnętrznych, ale także szczególnie interesuje nas estetyka, warto przyjrzeć się drzwiom z przeszkleniami. Przeszklenia mogą być wykonane ze szkła ornamentowego, refleksyjnego czy nawet witrażowego. Każdy solidny producent przedstawi nam katalog przykładowych drewnianych drzwi frontowych z przeszkleniami, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie – a jeśli nie, możemy stworzyć swój własny projekt. Jeśli będzie on zgodny ze standardami i fizycznie da się go zrealizować, producent wykona przeszklenia wedle naszych życzeń.