Dobry Styl > Wyposażenie > Jak wybrać okno na balkon? Porady i sugestie

Jak wybrać okno na balkon? Porady i sugestie

Data: 26.09.2018 Kategoria: Wyposażenie

Okna balkonowe to chętnie stosowany element wyposażenia domów i mieszkań. Sporą popularnością cieszą się szerokie przeszklenia w formie drzwi, które doskonale doświetlają pomieszczenie, a jednocześnie dodają mu elegancji i stylu. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowoczesnych okien balkonowych? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Dobór konstrukcji okiennej

Nie wszystkie konstrukcje okien muszą być wyłącznie rozwierne. Dość ciekawą alternatywę stanowią okna balkonowe rozwierno-uchylne, które umożliwiają przewietrzenie wnętrza, bez konieczności otwierania całego okna na oścież. Przy wyborze konstrukcji okien balkonowych należy również zwrócić uwagę na liczbę skrzydeł. W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim modele jedno- i dwuskrzydłowe. Rozważając zakup trzeba pamiętać, że okna balkonowe otwierają się do wewnątrz. Warto zatem wymierzyć, czy dysponujemy dostateczną ilością miejsca, aby okna otwierały się swobodnie. Nieco innym, możliwym do wdrożenia rozwiązaniem, jest np. zamontowanie okien przesuwnych.

Wysokość progu w domu/mieszkaniu

Z montażem okna balkonowego wiąże się wyłożenie odpowiedniego progu. Zasada jest dość prosta i logiczna – im próg jest niższy, tym lepiej i wygodniej dla użytkowników. Standardowe progi osiągają wysokość mniej więcej 5 cm i dla większości wnętrz jest to parametr jak najbardziej wystarczający. Nie trzeba się jednak do niego ściśle stosować. W przypadku domów i mieszkań, w których na co dzień przebywają dzieci bądź osoby starsze, warto rozważyć zastosowanie progu jeszcze niższego, aby obsługa okna była w pełni komfortowa.

Dodatkowe funkcje okna

Konstrukcja okna balkonowego to także szereg funkcjonalnych dodatków, które wpływają na jakość użytkowania. Chodzi m.in. o różnego typu zatrzaski BK i łapki balkonowe, ułatwiające zamykanie okien od strony zewnętrznej (użyteczne szczególnie zimą, kiedy podczas pobytu na balkonie chce się uniknąć wychłodzenia pomieszczeń). Do blokowania okien w pozycji otwartej służą natomiast specjalne hamulce. Przydają się one wówczas, gdy chcemy zapewnić dobrą wymianę powietrza, bez obawy o zatrzaśnięcie okna przez podmuch wiatru. Oczywiście w przypadku okien balkonowych nie można też zapomnieć o jakości przeszkleń. Wymagający użytkownicy okien mogą zainwestować w wytrzymałą szybę hartowaną. Wiele ciekawych propozycji okien oraz drzwi balkonowych można znaleźć w ofercie firmy Plastixal.