Dobry Styl > Porady > Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie transportu kontenerowego?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie transportu kontenerowego?

Data: 14.08.2018 Kategoria: Porady

Transport kontenerowy to jedno z możliwych rozwiązań przewozowych – jest powszechny i często używany. Sprawdza się idealnie podczas przewozu różnego rodzaju towarów w trakcie międzynarodowego i krajowego transportu morskiego, samochodowego oraz kolejowego. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo produktów transportując je kontenerem. Na co należy zwrócić uwagę, przewożąc towar w ten sposób?

Transport kontenerowy – na co zwrócić uwagę podczas pakowania towaru?

Należy podkreślić, że transport kontenerowy jest w miarę bezpieczny w porównaniu z pozostałymi formami spedycji. Przewożąc towary w kontenerze, całość jest zaplombowana, przez co dostęp do produktów ma tylko odbiorca lub Urząd Celny bądź Sanepid. Od momentu zapakowania go, poprzez całą podróż, plomba na kontenerze jest rozwiązaniem minimalizującym ryzyko kradzieży, zaginięcia lub uszkodzenia towaru. Aby jednak transport kontenerowy odbył się bez zastrzeżeń, należy przede wszystkim zadbać o wybór odpowiedniego kontenera. Można skorzystać z kontenera: general purpose (zastosowanie ogólne), open top (kontener z otwartym dachem np. do transportu maszyn), high cube (kontener podwyższony np. do transportu palet) lub kontenera termicznego (np. chłodniczy, ogrzewany itp.). Dlatego należy podkreślić, że w pełni bezpieczny transport międzynarodowy i krajowy z użyciem kontenerów będzie odbywał się tylko wtedy, gdy wybrany zostanie właściwy kontener. Warto również pamiętać, że bezpieczeństwo zapewnia także odpowiednie ułożenie towaru, które eliminuje ryzyko np. zniszczenia i zepsucia towaru, dlatego też podczas wyboru firmy spedycyjnej, należy wybrać usługodawcę, który przykłada do tego należytą uwagę. Aby transport towaru w kontenerze był bezpieczny, należy zwrócić uwagę na to, by nie wystawał poza obrys palety oraz by cała konstrukcja była sztywna. Decydując się na transport kontenerowy, należy również pamiętać o limitach wagowych, które są różne w zależności od danego państwa. Trzeba także przemyśleć wcześniej kwestię użycia właściwych palet (europalety lub palety przemysłowe).

Ubezpieczenie towaru podczas transportu – czy warto?

Decydując się na transport kontenerowy z danej firmy, warto również sprawdzić, czy umożliwia ona ubezpieczenie towaru. Ciekawą ofertę ma np. firma NET-CARGO z Pogórza k. Gdyni, która oferuje je niezależnie od rodzaju transportu. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie wykupione u renomowanego Towarzystwa Ubezpieczeniowego ma się pewność, że w razie jakiś powikłań np. nieterminowego dostarczenia towaru bądź zagubienia go w podróży, otrzyma się finansową rekompensatę za poniesione straty.