Dobry Styl > Porady > Jak zorganizować profesjonalną sesję fotograficzną?

Jak zorganizować profesjonalną sesję fotograficzną?

Data: 24.06.2019 Kategoria: Porady

Fotografia jest obowiązkowym elementem reklamy wizualnej. Sprzyja też prezentowaniu obiektów, plenerów czy osób w odpowiednim świetle oraz służy jako sposób utrwalania ważnych wydarzeń. Aby spełniała swoje zadanie, powinna być wykonana profesjonalnie, zgodnie z zasadami kompozycji oraz z wykorzystaniem dostępnych technik. W osiągnięciu pożądanego efektu pomoże starannie zaplanowana sesja fotograficzna.

Od ogółu do szczegółu , czyli planowanie sesji

Dobra fotografia nie powstaje z niczego. Wystarczy spojrzeć na prace tysięcy fotografów – amatorów, którzy za pomocą swoich nowoczesnych smartfonów wykonują setki zdjęć na wakacjach, imprezach towarzyskich czy przy każdej innej okazji. Osiągnięcie doskonałych efektów wymaga od nich nie tylko wiedzy i umiejętności, ale też odpowiedniego miejsca wykonania zdjęć, sprzętu oraz kreatywnego podejścia i wyobraźni. Doskonale wiedzą o tym twórcy ze studia filmowego Imperia Film, którzy mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Zaplanowanie sesji fotograficznej, zarówno tej z udziałem modela, jak i ukierunkowanej na martwą naturę czy plenery, wymaga starannego przygotowania. Wbrew pozorom nawet najdrobniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie dla efektów końcowych. Dlatego warto o nie zadbać.

  1. Koncepcja – od niej się wszystko zaczyna. Nie można wykonać dobrych zdjęć bez postawienia sobie określonego celu, jaki chce uzyskać fotograf. Innego podejścia (tła, planu czy oświetlenia) będzie wymagać zdjęcie biznesowe, a innego – romantyczna fotografia ślubna. Koncepcja jest też podstawą do organizacji planu zdjęciowego i przygotowania odpowiednich akcesoriów. Aby ją utrwalić, uporządkować i nadać jej realną formę, warto ją opisać na papierze.
  2. Model – zarówno osoba, która ma być tematem sesji, jak i fotografowane przedmioty powinny być starannie dopasowane do koncepcji. Planując sesję na potrzeby reklamy biznesowej, warto skoncentrować się nie tylko na wieku i wyglądzie modela, ale również na jego stroju, fryzurze, umiejętności odnalezienia się w określonych pozach czy scenografii. Wybór przedmiotów, które mają być tematem sesji, również wymaga dużej staranności. Często lekkie uszkodzenie, rysa czy zagniecenie mogą być dodatkowymi atutami, które podkreślą np. doświadczenie ich użytkownika czy upływ czasu.
  3. Tło – jest ono jednym z najistotniejszych elementów zdjęcia. Nie tylko tworzy bazę kompozycji, ale też podkreśla jej tematykę czy nastrój. Przykładowo, romantyczne zdjęcia ślubne wyjdą idealnie w plenerze, podczas gdy takie tło nie będzie odpowiednie dla prezentacji firmy czy produktu. W poszukiwaniu miejsca liczą się kreatywność i wyobraźnia. Nie musi nim być studio. Sesję zdjęciową można zrealizować na moście, w zabytkowej uliczce, na stacji kolejowej i w każdym innym miejscu.
  4. Światło – ma ono kluczowe znaczenie dla klimatu fotografii, jej wyrazistości, żonglowania szczegółami i wydobywania z modela czy tła istotnych detali. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu fotograf może sprawić, że zdjęcie będzie nastrojowe, wesołe lub nostalgiczne, a fotografowany przedmiot ujawni pożądane cechy. Planując sesję w plenerze, warto staranie wybrać porę dnia i zadbać o nasłonecznienie. W studio są niezbędne odpowiednie lampy i ekrany do rozpraszania światła.
  5. Akcesoria – dobre zdjęcie nie musi być przeładowane szczegółami. Profesjonalny fotograf może stworzyć dzieło sztuki, wykorzystując jedynie modela i tło. Akcesoria są przydatne, jeśli trzeba zaakcentować określony nastrój. Książka i okulary, globus i luneta, bukiet kwiatów i obrączki czy dziecięcy bucik i grzechotka z pewnością jednoznacznie podsuną odbiorcy przesłanie zdjęcia. Dzięki gadżetom i dekoracjom można tworzyć tematyczne zdjęcia reklamowe, prowokować określone emocje czy skojarzenia.

Planowanie sesji zdjęciowej często oznacza również współpracę z modelem. Wówczas konieczne jest zadbanie o wybór odpowiedniej osoby. Nie każda modelka czy model czują się dobrze w określonych sytuacjach czy scenach. Wybór nieodpowiedniej osoby może sprawić, że fotograf nie uzyska właściwego efektu.