Dobry Styl > Porady > Jaką fototapetę wybrać do restauracji?

Jaką fototapetę wybrać do restauracji?

Data: 14.12.2018 Kategoria: Porady

Fototapeta pomaga w oryginalnej aranżacji każdego wnętrza, również restauracyjnego. Pomaga spersonalizować charakter pomieszczenia i nadać mu zupełnie nowy wygląd. Szczególnie, że w sklepach z artykułami ściennymi znajdziemy szereg kategorii, pozwalających dobrać odpowiedni motyw. Dzięki temu miłość kucharzy do przyrządzania posiłków oraz niesamowite smaki i aromaty mogą zostać przeniesione nie tylko na talerz, ale i na ściany.

Pokaż, jaką kuchnię serwujesz

Wybierając fototapetę do restauracji, możemy kierować się kuchnią, jaką serwujemy. Pobudzimy apetyt gości, którzy czekają na danie, pokazując im na ścianie soczystego burgera, apetycznie wyglądającą pizzę czy piękną, wypełnioną owocami bezę. Nie musimy w taki sposób dekorować każdej ściany. Wystarczy nakleić fototapetę na jedną z nich, a do pozostałych przykleić bardziej stonowane tapety. Pamiętajmy, że sposób dekorowania ścian może optycznie zmniejszać lub powiększać wnętrze. Dlatego jeśli fototapeta jest ciemna, inne ściany pozostawmy w jasnym kolorze. W przeciwnym razie goście będą czuć się przytłoczeni i ich dobry nastrój w mig się ulotni.

Jedyny w swoim rodzaju klimat wnętrza

Fototapety do restauracji decydują o charakterze wnętrza. Mogą dodać mu nowoczesności, rustykalności, elegancji lub skandynawskiego klimatu. Dlaczego? Ponieważ do wyboru mamy nie tylko motywy związane z jedzeniem. Możemy zdecydować się na nowoczesne, geometryczne wzory albo piękny, uspokajający krajobraz. To nasza restauracja i to my ostatecznie postanawiamy, czy chcemy przyciągnąć uwagę ciekawym efektem ozdobnym, czy może jednak wolimy spokojne, a nawet romantyczne wnętrza.

Fototapety papierowe, na flizelinie i lateksowe

Ale nie tylko wzór na tapecie ma znaczenie, kiedy szukamy dekoracji ściennej do restauracji. Bardzo ważny jest także rodzaj fototapety. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • fototapety papierowe – to ekonomiczne rozwiązanie, które nadaje się bardziej do domu, niż do restauracji.

Do obiektów gastronomicznych powinniśmy wybierać fototapety odporne na wycieranie, ponieważ ściany w takich pomieszczeniach dużo łatwiej się brudzą. Fototapeta papierowa nie jest w tym przypadku najlepszym wyborem. Lepiej skorzystać z innych rodzajów oklein ściennych, tym bardziej, że dzisiaj mamy ich szeroki wybór – komentuje nasz rozmówca ze sklepu internetowego Krain Fototapet,

  • fototapety na flizelinie – tapety winylowe ze spodem pokrytym włóknami poliestrowymi, czyli fizeliną. Dzięki temu tapety są grube, a jednocześnie elastyczne; doskonale przykrywają wszelkie nierówności, a jeśli dodatkowo pokryjemy je laminatem, będą niezwykle wytrzymałe oraz odporne na wilgoć i tłuszcz. Świetnie sprawdzą się w restauracji,
  • fototapety lateksowe – papier z dodatkiem lateksu. Taka tapeta jest słabsza niż tapeta winylowa, ale za to ma bardzo realistyczne, żywe kolory. Jej wytrzymałość również można zwiększyć, przez pokrycie powierzchni fototapety laminatem,
  • fototapety foliowe, samoprzylepne – takimi naklejkami można pokrywać gładkie powierzchnie, np. okien czy drzwi. Wydruk na takiej fototapecie ma średni stopień zmywalności, dlatego uważajmy z częstym myciem.