Dobry Styl > Porady > Jednowizytowe leczenie stomatologiczne: na czym to polega?

Jednowizytowe leczenie stomatologiczne: na czym to polega?

Data: 02.07.2019 Kategoria: Porady

Szybki rozwój nauki i techniki obecny w medycynie pozwolił na wprowadzenie szereg innowacyjnych rozwiązań do pracy lekarzy dentystów. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie jednowizytowego leczenia stomatologicznego. Jednym z tych rozwiązań jest zaawansowany technologicznie system CEREC. Czym jest CEREC oraz na czym polega jego działanie?

Jak działa system CEREC?

Technologia CEREC umożliwia rekonstrukcje uzębienia już w trakcie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, lekarz z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie:

Technologia CEREC wykorzystuje specjalistyczny system CAD/CAM, który pozwala na tworzenie pełnoceramicznych uzupełnień protetycznych takich jak korony, licówki i mosty czy cieszące się coraz większą popularnością wypełnienia inlay, onlay i overlay. A to wszystko w jednym gabinecie, na jednej wizycie i bez konieczności pośrednictwa pracowni protetycznej. Skuteczność tej technologii opiera się bowiem na zastąpieniu tradycyjnych wycisków przez skanowanie wewnątrzustne, które eliminuje długie oczekiwanie na uzupełnienie pełnoceramiczne.

A jak wygląda przebieg takiego leczenia w praktyce?

Jednowizytowe leczenie stomatologiczne w systemie CEREC

Po przybyciu pacjenta do gabinetu, stomatolog przeprowadza proces skanowania, który pozwala na opracowanie wirtualnego wycisku. Ten zaś służy jako podstawa do powstania danej pracy protetycznej. Wykonane w ten sposób uzupełnienia wyróżnia niezwykła precyzja oraz estetyka. Wirtualny wycisk jest bowiem w stanie zarejestrować zarówno tkanki miękkie, jak i twarde w ich prawidłowym położeniu. Ponadto z dużą dokładnością odwzorowuje on relacje między zębami i tkankami miękkimi oraz relacje zębów przeciwstawnych.

Zapisany w oprogramowaniu systemu CEREC obraz wycisku w dalszym etapie prac służy jako baza do opracowania wirtualnego projektu odbudowy protetycznej. Tutaj istotną rolę pełnią parametry takie jak m.in. punkty referencyjne, wyznaczające zarys wirtualnego modelu uzupełnienia oraz położenie, przebieg i głębokość bruzd, czy wysokość oraz kształt punktów i płaszczyzn stycznych.

Kiedy model pracy jest już gotowy, wówczas przychodzi czas na dobór odpowiedniego materiału, z którego powstanie uzupełnienie. Skrupulatnie dobierany jest jego odcień oraz wielkość. Tak przygotowana kostka porcelanowa umieszczana jest w specjalnej cyfrowej frezarce, w której – również z ogromną dokładnością – następuje formowanie pracy protetycznej.

Jednowizytowe leczenie stomatologiczne przy wykorzystaniu systemu CEREC kończy się procesem mocowania gotowej pełnoceramicznej rekonstrukcji, które polega na cementowaniu odpowiednim światłoutwardzalnym kompozytem.