Dobry Styl > Porady > Metal niezależny – co to znaczy?

Metal niezależny – co to znaczy?

Data: 05.12.2018 Kategoria: Porady

Żelazo to jeden z najpowszechniej stosowanych w przemyśle metali – głównym wytwarzanym z niego produktem jest stal, dostępna w różnych gatunkach. Jednak poza żelazem i stalą na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów metali i ich stopów. Ogólnie zalicza się je do jednej grupy, nazywanej metalami nieżelaznymi. Jakie to metale i co warto o nich wiedzieć?

Czym są metale nieżelazne?

Jak sama nazwa wskazuje, metalami nieżelaznymi są wszelkie metale niebędące żelazem oraz stopy, które nie zawierają tego pierwiastka – wyjaśnia przedstawiciel hurtowni PW ZielonkaKażdy z nich posiada odmienne właściwości, jednak można wymienić kilka ich cech wspólnych, między innymi wysoki połysk oraz dobre właściwości pod względem przewodnictwa cieplnego. Nazywa się je również metalami kolorowymi.

Miedź

Z łac. Cuprum (Cu) – łacińska nazwa pochodzi od Cypru, dlatego początkowo nazywano ją metalem cypryjskim. Miedź stanowi główny składnik brązów, które wykorzystywane były powszechnie do produkcji metalowych przedmiotów (broni, naczyń, narzędzi) przed nastaniem epoki żelaza. Obecnie miedź wykorzystywana jest w produkcji kabli, pokryć dachowych oraz stopów – brązu oraz mosiądzu.

Ołów

Z łac. Plumbum (Pb) – wykorzystywany jest między innymi do produkcji kabli, amunicji, niektórych rodzajów  farb, ekranów zabezpieczających przed promieniowaniem oraz szkła ołowiowego, potocznie nazywanego kryształem. Niegdyś stosowany był do wytwarzania rur wodociągowych, jednak po odkryciu jego toksycznych właściwości i negatywnego wpływu na zdrowie człowieka zaprzestano produkowania z niego elementów mających bezpośrednio kontakt z wodą i żywnością.

Aluminium

Z łac. Aluminium (Al) znane również jako glin. Aluminium jest trzecim pod względem powszechności pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, odznacza się niską gęstością i dużą plastycznością. Wykorzystywane powszechnie w produkcji pojazdów kosmicznych, lotniczych i samochodowych.

Złoto

Z łac. Aurum (Au) – ciężki i miękki metal o bardzo dużej wartości rynkowej, powszechnie uznawany za jeden z najcenniejszych pierwiastków. Wykorzystuje się go w jubilerstwie oraz produkcji kabli i innych elementów technicznych.

Srebro

Z łac. Argentum (Ag) – to metal o najwyższej przewodności cieplnej i elektrycznej.  Wykorzystywany jest między innymi w produkcji sprzętu elektronicznego, materiałów fotograficznych (klisze) oraz sprzętu medycznego, takiego jak narzędzia chirurgiczne (wynika to z jego niskiej toksyczności oraz właściwości antybakteryjnych). Ponadto powszechnie stosowany jest w branży jubilerskiej i innych zastosowaniach dekoracyjnych.