Dobry Styl > Porady > Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań?

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań?

Data: 16.05.2019 Kategoria: Porady

Rynek jest przepełniony ilością ubrań i przeciętny klient może zgubić się w tym nadmiarze. Teoretycznie wszystko jest jasne, jednak zdarza się, że tuż po zakupie niektóre rzeczy lądują w szafie i nigdy z niej nie wychodzą. Pora skończyć z tymi nieprzemyślanymi wyborami ubraniowymi. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań i jak unikać błędów.

Po pierwsze: materiał

Materiał, z jakiego wykonano ubranie, decyduje o jego jakości i użyteczności. W tej kwestii można dokonać podziału na:

  • materiały naturalne (np. len, bawełna, jedwab),
  • materiały syntetyczne (np. poliester, poliamid, akryl, nylon),
  • materiały sztuczne (np. wiskoza).

Powinno dążyć się do tego, by w składzie było jak najwięcej materiałów naturalnych, a jak najmniej syntetycznych. Ubrania wykonane ze 100% poliestru mogą się elektryzować, lepią się do skóry, wywołują podrażnienia skórne, a przede wszystkim nie pozwalają ciału oddychać. Jest to szczególnie uciążliwe podczas letnich upałów. I odwrotnie – naturalne materiały są przewiewne i przyjemne w dotyku.

Wiele marek odzieżowych oferuje ubrania z bawełny. Jest to naturalne włókno pochodzenia roślinnego, które jest bardzo miękkie i świetnie wchłania wilgoć. Z bawełny tworzy się ubrania dżinsowe, a także sukienki, bluzki i dodatki. Innym, równie chętnie stosowanym materiałem jest wiskoza, którą pozyskuje się z włókien celulozy. Jest to materiał przyjemny w dotyku i noszeniu, świetnie układa się na ciele i dobrze chłonie wilgoć. Często wykonuje się swetry lub bluzki z wiskozy.

Po drugie: krój

Dopasuj krój do swojej sylwetki i wzrostu. Zacznij od określenia typu sylwetki – jesteś klepsydrą, jabłkiem, gruszką, a może masz zupełnie inny rodzaj figury?

Jak tłumaczy ekspertka ze sklepu Layla:

Panie, które mają słabo zaznaczoną talię, mogą ją podkreślić takimi sukienkami, w których spódnica rozchodzi się w dół już na wysokości talii. Natomiast kobiety, które z różnych względów wolałyby zakryć ramiona, mogą wybierać bluzki o kroju 3/4 – dzięki temu najbardziej problematyczne obszary ciała będą mniej rzucać się w oczy.

Niskie osoby niekorzystnie wyglądają w spodniach o nietypowej długości, np. 7/8. Tego typu ubrania optycznie skracają nogi. Kobiety obdarzone niskim wzrostem świetnie będą się za to prezentować w spodniach i spódnicach z podwyższonym stanem. W doborze kroju do sylwetki na pewno pomoże Ci doradca w sklepie.

Po trzecie: styl

Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym kryterium jest styl. Masz romantyczną duszę, a w ubraniach cenisz sobie dziewczęcą estetykę? Postaw na zwiewne sukienki z kwiecistymi wzorami i luźne kardigany. Jeśli z kolei niepewnie czujesz się w typowo kobiecych strojach i wolisz coś bardziej neutralnego, na pewno dobrym wyborem będą marynarki, niezobowiązujące koszulki i spodnie. Moda jest ważna, ale nie najważniejsza. Wszystko zależy od tego, w czym czujesz się najlepiej.