Dobry Styl > Porady > Na czym polega praca spedytora morskiego?

Na czym polega praca spedytora morskiego?

Data: 12.09.2018 Kategoria: Porady

Transport morski do bez wątpienia jedna z najstarszych metod przemieszczania się i przewożenia ładunków. Nic w tym dziwnego – ma wiele zalet i jest świetną alternatywą dla tradycyjnego transportu drogowego. Spedycja morska to często najlepszy, a bywa, że jedyny sposób na przewiezienie wielkogabarytowych ładunków. Zastanawiasz się nad karierą spedytora morskiego? Chcesz dowiedzieć się, na czym polega jego praca? W takim razie znalazłeś się w odpowiednim miejscu.

Atuty transportu morskiego

Nie ulega wątpliwości – najszybszym sposobem przewożenia ładunków są samoloty. Jednak ten sposób transportu ma liczne wady. Przede wszystkim nie sprawdza się w przypadku dużych i ciężkich towarów. Statki natomiast bez trudu pomieszczą naprawdę ogromne ładunki. Co więcej – ten sposób transportu jest znacznie tańszy nić transport lotniczy, samochodowy, czy kolejowy. W dodatku nie musimy martwić się dodatkowymi opłatami za ładunki ponadgabarytowe lub koszty związane ze zmianą trasy, jak to ma miejsce w przypadku popularnego transportu drogowego. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm decyduje się na najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli spedycję morską.

Praca spedytora morskiego

Spedytor morski to specjalista, który w sposób profesjonalny zajmuje się organizacją transportu towarów z miejsca na miejsce drogą morską. Odpowiada za to, aby ładunek dotarł do celu możliwie jak najszybciej i bez komplikacji. Spedytor kontaktuje się z firmami transportowymi, negocjuje stawki, dogaduje szczegóły związane z przewozem ładunku, a także zleca załadunek i rozładunek towaru. Do obowiązków spedytora morskiego należy także przygotowanie dokumentów transportowych. Spedytor musi być czujny i szybko reagować, gdy pojawią się jakiekolwiek komplikacje. Powinien wyróżniać się zdolnościami analitycznymi, strategicznymi, być odporny na stres i charakteryzować się zdolnościami komunikacyjnymi. Konieczna jest także bardzo dobra znajomość języka angielskiego i umiejętność działania pod presją czasu. Spedytor morski znajdzie prace w renomowanych firmach świadczących usługi spedytorskie takich jak Okmarit Ltd w Sopocie. Firma dysponuje znakomicie wyposażonymi statkami, dzięki czemu transport przebiega szybko, sprawnie i bez komplikacji.

Transport morski nie bez powodu jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na przewożenie różnego rodzaju towarów. Nad przebiegiem dostaw ładunków czuwa spedytor morski, który dba o każdy etap transportu morskiego, dzięki czemu przesyłki docierają na miejsce w wyznaczonym terminie.