Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Najczęstsze błędy popełniane podczas dekoracji okien

Najczęstsze błędy popełniane podczas dekoracji okien

Data: 02.08.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Z pozoru błaha, dekoracja okien nie należy do najprostszych zadań. Często nieświadomie popełniamy wiele błędów, przez które zamiast poprawić wygląd okien pogarszamy go. Czego się wystrzegać, aby okno oraz jego otoczenie służyło za dekorację? Jak sprawić, by przyciągało uwagę gości i cieszyło nasze oko? Podpowie ci nasz krótki przewodnik.

Okno pełni nie tylko funkcję użytkową w naszym domu, lecz również, odpowiednio udekorowane, także estetyczną. Często jednak zapominamy o tym, że ma ono za zadanie nie tylko rozświetlać pomieszczenie, lecz również sprawić, by wnętrze było atrakcyjne wizualnie. Czego zatem unikać, by okno jednocześnie dawało maksymalną ilość światła i zachwycało swoim wyglądem?

 Co za dużo to nie zdrowo

Przede wszystkim unikajmy zarówno bałaganu w zakresie mieszania się stylów oraz kolorów, jak i nadmiaru dodatków dekoracyjnych. Najlepiej, kiedy zdecydujemy się na jeden, określony motyw przewodni w naszym mieszkaniu i zgodnie z nim, zaplanujemy wybór elementów dekoracyjnych, w tym okiennych firanek lub zasłon. Ważne, aby poszczególne detale do siebie nawiązywały designem, paletą barw czy ogólnym stylem. Dużo interesujących propozycji, zarówno w zakresie kolorów, jak i materiałów, znajdziemy w sklepie Magia Firan. Ciekawym rozwiązaniem będzie użycie tego samego materiału na poszewki od poduszek oraz na zasłony. W ten sposób uzyskamy pożądaną harmonię, a wnętrze będzie przyjazne i przytulne.

Wymiary to podstawa

Nic nam nie da nawet najlepiej dobrana kolorystycznie zasłona, jeśli źle zmierzymy wymiary karnisza, a następnie samej firany. Przy niskich pomieszczeniach, warto zastosować długie firany, które sprawią, że wyda się ono wyższe, jednak należy pamiętać, aby nigdy nie dotykały one podłogi. Zasłonięte w ten sposób grzejniki ograniczą przepływ ciepłego powietrza w mieszkaniu. Szerokość materiału jest niemniej ważna. Aby uniknąć błędów i przykrych niespodzianek zastosujmy następujący przelicznik: szerokość materiału powinna równać się długości karnisza x 1,5 w przypadku słabo marszczonego materiału, x 2 materiału normalnie marszczonego, x 3 bardzo mocno namarszczonego.

Często również spotyka się zasłony zawieszone zbyt nisko lub zbyt krótkie, co pomniejsza optycznie pomieszczenie.

Kwiaty oraz dodatki

Kolejnym częstym błędem, popełnianym podczas dekoracji okien, jest umieszczanie na parapetach zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych, w tym kwiatów doniczkowych, które nie tylko tworzą atmosferę bałaganu, ale wręcz blokują dostęp światła do pomieszczenia, zaciemniając je. Wizualny nieporządek tworzy nieprzyjemne wrażenie i sprawia, że optycznie pomieszczenie wydaje się mniejsze. Pamiętajmy także o estetyce oraz o tym, aby firany były zawsze wyprasowane przed ich powieszeniem.