Dobry Styl > Porady > Rodzaje wiązanek pogrzebowych.

Rodzaje wiązanek pogrzebowych.

Data: 09.01.2019 Kategoria: Porady

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Nawet, kiedy od dawna wiemy, że mąż, dziadek, siostra czy przyjaciel odejdą, trudno jest się z tym pogodzić. Aby uczcić pamięć o zmarłym, wyrazić swój smutek i żal po jego odejściu, kupujemy wiązanki pogrzebowe. To nimi stroimy grób, okazując swoją miłość, pamięć i szacunek. Jakie rodzaje wiązanek pogrzebowych mogą przygotować dla nas kwiaciarnie i czym się one różnią?

Trzy rodzaje wiązanek pogrzebowych

Wiązanki pogrzebowe to konstrukcje florystyczne, przygotowywane z różnego rodzaju kwiatów (żywych lub sztucznych) i dodatków. Najczęściej charakteryzują się stonowanymi kolorami i przyozdobieniem szarfą z dedykacją, wyrażającą emocje towarzyszące ostatniemu pożegnaniu. Wiązanki mogą przyjmować różny rozmiar i różną formę.

Rodzaje wiązanek pogrzebowych:

  • pojedyncze kwiaty i bukiety z kwiatów współgrających ze sobą – zadbajmy o to, aby kwiaty były świeże, zamówmy je nie wcześniej niż dzień przed pogrzebem. Najlepiej wybierać trwałe kwiaty, takie jak goździki, które do tego są wyrazem miłości, hołdu i pamięci. Można też zdecydować się na mieczyki, równie trwałe i piękne kwiaty, wyrażające naszą szczerość, także w uczuciach,
  • wiązanki pogrzebowe – najczęściej wykonywane z samych kwiatów, ale mogą być dodatkowo przyozdobione, np. liśćmi. Mogą przyjmować różne kształty, w tym kształt krzyża czy serca. Do kwiatów przyczepia się szarfę, na której wyrażamy swoje uczucia. Wiązanki najczęściej wybierają przedstawiciele dalszej rodziny i bliscy znajomi, którzy przyszli po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym. Ani przy wiązankach, ani przy wieńcach pogrzebowych nie ma ograniczeń co do rodzajów umieszczanych w nich kwiatów. Często wybieramy róże. To jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych, charakteryzujące się bogatą symboliką. W zależności od koloru, róże mogą wyrażać miłość (czerwone róże), miłosierdzie (różowe róże), niewinność, uznanie i szacunek (białe róże),
  • wieńce pogrzebowe – wieńce to najbogatsze kompozycje, wybierane zwykle przez najbliższą rodzinę zmarłego. Mają kształt okręgu lub elipsy i podobnie jak wiązanki, są przyozdobione szarfą. Cechują się niezwykłą elegancją i wytwornością. Kompozycje kwiatów są bogate i przytwierdzone na specjalnych podkładach z iglastych gałązek lub floretach (wilgotnych gąbkach w plastikowej osłonce z rączką, służącą do trzymana wieńca). Zwracajmy uwagę na symbolikę kolorów. Niebieski oznacza wieczność i nadzieję, czerwony – miłość, czarny – smutek i żałobę, a biały wspomnianą już niewinność. Białe lilie będą też wyrazem wzniosłości chwili, a podarowane przez przyjaciół, znajomych czy dalszą rodzinę – będą wyrazem ich współczucia.

Wiązanki pogrzebowe w zakładzie pogrzebowym

Pożegnanie bliskiej osoby jest bardzo trudnym czasem, dlatego zakłady pogrzebowe starają się jak najbardziej odciążyć pogrążoną w smutku rodzinę. Oferują kompleksowe usługi pogrzebowe, po to, aby bliscy zmarłego mogli w spokoju przeżywać żałobę, nie martwiąc się o szczegóły organizacji pochówku. Zamówienie i przygotowanie wiązanek pogrzebowych jest jedną z usług, którą mogą się zająć.

Kompleksowe usługi nie znaczą, że firmy pogrzebowe działają schematycznie. Wręcz przeciwnie – zakłady pogrzebowe starają się dostosować swoją wiedzę i doświadczenie do konkretnych potrzeb. Służą wsparciem, również emocjonalnym, z należytym szacunkiem przygotowując pożegnanie bliskiej osoby. Dbają o kwestie formalne i o samą oprawę pogrzebu, w tym o odpowiednią florystykę tworzoną wedle życzenia klienta – mówi nasz rozmówca z zakładu pogrzebowego Anubis, świadczącego usługi pogrzebowe 24 godziny na dobę.

Wybór zakładów pogrzebowych gwarantujących kompleksowe usługi pogrzebowe odciąża od problemów związanych z formalną stroną przygotowania pogrzebu. Zapewnia olbrzymie wsparcie na każdym etapie organizacji ostatniego pożegnania, przy jednoczesnym należytym poszanowaniu dla osoby zmarłej.