Dobry Styl > Porady > Rodzaje wiązanek pogrzebowych.

Rodzaje wiązanek pogrzebowych.

Data: 09.01.2019 Kategoria: Porady

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Nawet, kiedy od dawna wiemy, że mąż, dziadek, siostra czy przyjaciel odejdą, trudno jest się z tym pogodzić. Aby uczcić pamięć o zmarłym, wyrazić swój smutek i żal po jego odejściu, kupujemy wiązanki pogrzebowe. To nimi stroimy grób, okazując swoją miłość, pamięć i szacunek. Jakie rodzaje wiązanek pogrzebowych mogą przygotować dla nas kwiaciarnie i czym się one różnią?

Trzy rodzaje wiązanek pogrzebowych

Wiązanki pogrzebowe to konstrukcje florystyczne, przygotowywane z różnego rodzaju kwiatów (żywych lub sztucznych) i dodatków. Najczęściej charakteryzują się stonowanymi kolorami i przyozdobieniem szarfą z dedykacją, wyrażającą emocje towarzyszące ostatniemu pożegnaniu. Wiązanki mogą przyjmować różny rozmiar i różną formę.

Rodzaje wiązanek pogrzebowych:

  • pojedyncze kwiaty i bukiety z kwiatów współgrających ze sobą – zadbajmy o to, aby kwiaty były świeże, zamówmy je nie wcześniej niż dzień przed pogrzebem. Najlepiej wybierać trwałe kwiaty, takie jak goździki, które do tego są wyrazem miłości, hołdu i pamięci. Można też zdecydować się na mieczyki, równie trwałe i piękne kwiaty, wyrażające naszą szczerość, także w uczuciach,
  • wiązanki pogrzebowe – najczęściej wykonywane z samych kwiatów, ale mogą być dodatkowo przyozdobione, np. liśćmi. Mogą przyjmować różne kształty, w tym kształt krzyża czy serca. Do kwiatów przyczepia się szarfę, na której wyrażamy swoje uczucia. Wiązanki najczęściej wybierają przedstawiciele dalszej rodziny i bliscy znajomi, którzy przyszli po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym. Ani przy wiązankach, ani przy wieńcach pogrzebowych nie ma ograniczeń co do rodzajów umieszczanych w nich kwiatów. Często wybieramy róże. To jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych, charakteryzujące się bogatą symboliką. W zależności od koloru, róże mogą wyrażać miłość (czerwone róże), miłosierdzie (różowe róże), niewinność, uznanie i szacunek (białe róże),
  • wieńce pogrzebowe – wieńce to najbogatsze kompozycje, wybierane zwykle przez najbliższą rodzinę zmarłego. Mają kształt okręgu lub elipsy i podobnie jak wiązanki, są przyozdobione szarfą. Cechują się niezwykłą elegancją i wytwornością. Kompozycje kwiatów są bogate i przytwierdzone na specjalnych podkładach z iglastych gałązek lub floretach (wilgotnych gąbkach w plastikowej osłonce z rączką, służącą do trzymana wieńca). Zwracajmy uwagę na symbolikę kolorów. Niebieski oznacza wieczność i nadzieję, czerwony – miłość, czarny – smutek i żałobę, a biały wspomnianą już niewinność. Białe lilie będą też wyrazem wzniosłości chwili, a podarowane przez przyjaciół, znajomych czy dalszą rodzinę – będą wyrazem ich współczucia.

Wiązanki pogrzebowe w zakładzie pogrzebowym

Pożegnanie bliskiej osoby jest bardzo trudnym czasem, dlatego zakłady pogrzebowe starają się jak najbardziej odciążyć pogrążoną w smutku rodzinę. Oferują kompleksowe usługi pogrzebowe, po to, aby bliscy zmarłego mogli w spokoju przeżywać żałobę, nie martwiąc się o szczegóły organizacji pochówku. Zamówienie i przygotowanie wiązanek pogrzebowych jest jedną z usług, którą mogą się zająć.

Kompleksowe usługi nie znaczą, że firmy pogrzebowe działają schematycznie. Wręcz przeciwnie – zakłady pogrzebowe starają się dostosować swoją wiedzę i doświadczenie do konkretnych potrzeb. Służą wsparciem, również emocjonalnym, z należytym szacunkiem przygotowując pożegnanie bliskiej osoby. Dbają o kwestie formalne i o samą oprawę pogrzebu, w tym o odpowiednią florystykę tworzoną wedle życzenia klienta – mówi nasz rozmówca z zakładu pogrzebowego Anubis, świadczącego usługi pogrzebowe 24 godziny na dobę.

Wybór zakładów pogrzebowych gwarantujących kompleksowe usługi pogrzebowe odciąża od problemów związanych z formalną stroną przygotowania pogrzebu. Zapewnia olbrzymie wsparcie na każdym etapie organizacji ostatniego pożegnania, przy jednoczesnym należytym poszanowaniu dla osoby zmarłej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *