Dobry Styl > Porady > Rodzaje wiertarek

Rodzaje wiertarek

Data: 03.04.2019 Kategoria: Porady

Wiertarka to narzędzie, które nie jest niezbędne tylko profesjonalistom – z pewnością znajdzie wiele zastosowań w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki szerokiemu wyborowi dodatkowych akcesoriów możemy używać ich nie tylko do wiercenia i rozwiercania w różnego rodzaju materiałach, ale również do montowania skrętaków, szlifowania powierzchni czy mieszania farb. Jakie rodzaje wiertarek znajdziemy na rynku?

Wiertarko-wkrętarki

Łączą w sobie funkcjonalność wiertarek z popularnymi wkrętarkami. Zazwyczaj są to urządzenia akumulatorowe, a więc zasilane bezprzewodowo.

Ich podstawowym zadaniem jest montowanie wkrętów, np. podczas montażu mebli, jednak po wyposażeniu w wiertło mogą być użyte do wywiercenia otworów w stosunkowo miękkich materiałach, takich jak drewno czy płyty gipsowo-kartonowe – mówi przedstawiciel firmy RG Narzędzia

Często posiadają funkcję udaru, jednak nie sprawdzą się przy pracach z bardzo twardymi materiałami, takimi jak beton. Ich zaletą są niewielkie rozmiary i waga, dzięki czemu można je z łatwością obsługiwać jednorącz. Brak kabla w wiertarkach akumulatorowych powoduje, że możemy używać ich wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci jest niemożliwie lub utrudnione. Z drugiej strony wymaga to od nas, żebyśmy pamiętali o naładowaniu baterii przed pracą.

Wiertarki udarowe

To bardziej zaawansowane i zazwyczaj większe narzędzia, które dzięki funkcji udaru przeznaczone są do wiercenia i rozwiercania otworów w twardszych materiałach, takich jak beton, cegła, kamień, metale. Mechanizm udaru generuje rytmiczne uderzenia, przenoszone na pracujące wiertło – w ten sposób możliwe jest zwiększenie skuteczności wiercenia. Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne materiały wymagają odpowiednich wierteł – użycie innego, niż przeznaczone do konkretnych zadań może skutkować jego uszkodzeniem. Podobnie jak wiertarko-wkrętarki, wiertarki udarowe mogą być zasilane z sieci lub z pomocą akumulatora, jednak częściej spotykane jest to pierwsze rozwiązanie.

Młoto-wiertarki

To najpotężniejsze narzędzia ze wszystkich tu omawianych. Do ich obsługi używa się przede wszystkim specjalnych wierteł SDS, które przeznaczone są do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, przede wszystkim betonowych i kamiennych murach. Niektóre modele młoto-wiertarek wyposażane są w funkcję kucia, która umożliwia szybkie i sprawne usuwanie warstw betonu, cementu lub innych materiałów budowlanych. Młoto-wiertarka może być użyta do obróbki innych materiałów, np. drewna lub metalu, jednak wymaga do zastosowania specjalnego adaptera, który umożliwi zamontowanie w nim zwykłych wierteł.