Dobry Styl > Porady > Rodzaje zajęć dodatkowych w przedszkolu

Rodzaje zajęć dodatkowych w przedszkolu

Data: 01.03.2019 Kategoria: Porady

Każde przedszkole ma obowiązek realizowania pewnych zajęć w ramach programu. Najczęściej są to różnego rodzaju działania programowe realizowane przez wychowawców, takie jak: ćwiczenia i zabawy ruchowe, zajęcia dydaktyczne, rysowanie, malowanie i zajęcia manualne, spacery lub zabawy na świeżym powietrzu, różnego rodzaju gry oraz aktywność własna dzieci.

Jednak dobre przedszkola ponad obowiązkowe zajęcia mają w swoim programie również zajęcia dodatkowe, wspierające i poszerzające rozwój swoich małych wychowanków. Najczęściej takie zajęcia prowadzą dochodzący z zewnątrz instruktorzy czy specjaliści. Do najczęściej spotykanych należą:

Rytmika

Łączy w sobie taniec, śpiew, muzykę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową. Rozwija dziecko pod względem muzycznym i jednocześnie zaspokaja jego potrzebę ruchu i aktywności. Dziecko biorące regularnie udział w zajęciach rytmiki będzie wrażliwe na muzykę, bardziej samodzielne, inteligentne, aktywne ruchowo oraz sprawne fizycznie.

Logopedia

Zajęcia z logopedą pomagają usuwać przyczyny niechęci mówienia u dziecka, stymulują rozwój mowy, uczą właściwego posługiwania się głosem, usprawniają narządy artykulacyjne oraz słuchu fonematycznego. Logopeda przekazuje również rodzicom informacje na temat rozwoju mowy dziecka i sposobów jego wspomagania.

Nauka języka obcego

Spytaliśmy w prywatnym przedszkolu Raz Dwa Trzy – My, które oferuje zajęcia z języka angielskiego i hiszpańskiego, w jaki sposób realizowany jest tu program.

Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać piosenki, wierszyki, wyliczanki oraz różne „łamańce językowe”, które pomagają w przyswojeniu języka obcego. W naszym przedszkolu nauka języków obcych odbywa się poprzez zabawę. W celu zapewnienia jak najbardziej komfortowych warunków do nauki zajęcia odbywają się w małych grupach (do ośmiu osób). Wszystkie dzieci uczą się obu języków.

Zajęcia językowe rzeczywiście obecnie spotyka się prawie w każdym przedszkolu. Bawiąc się, śpiewając, kolorując, dzieci rozpoczynają oswajanie i poznawanie obcego języka.

Ponadto w zależności od możliwości przedszkola, chęci wyrażanej przez rodziców oraz możliwości znalezienia odpowiednich instruktorów, w ofercie możemy znaleźć zajęcia teatralne, taneczne, sportowe, w tym na przykład sztuki walki, balet czy szachy. Niektóre placówki proponują też różnego rodzaju formy terapii dla dzieci: integrację sensoryczną, indywidualne spotkania z psychologiem, terapię uwrażliwiania zmysłów, ręki, gimnastykę korekcyjną czy nawet dogoterapię.