Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Rola szkła w zdobnictwie domów i mieszkań

Rola szkła w zdobnictwie domów i mieszkań

Data: 02.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Szkło od stuleci jest materiałem wykorzystywanym przez artystów. Wykonuje się z niego m.in. biżuterię oraz rozmaite elementy dekoracyjne do wnętrz, w tym figurki czy ozdobne żyrandole. Jednak nie tylko artystyczne szkło może być ozdobą domu i mieszkania.

Współczesna architektura wnętrz ceni sobie szkło jako wysokiej klasy rozwiązanie, które daje niesamowicie szerokie możliwości aranżacyjne – przekonuje ekspert z firmy Wyrób Renowacja Obsadzanie Luster.

Dzięki dostępnym dziś technologiom produkcyjnym uzyskujemy szkło o tak dużej wytrzymałości, że z powodzeniem można stosować je do wykonywania elementów konstrukcyjnych, takich jak ścianki, balustrady, a nawet schody.

Szkło budowlane – elegancja i funkcjonalność

Przejrzyste, półprzejrzyste i nieprzejrzyste szkło oraz wykonywane z niego lustra od dawna wpisują się w trend stawiający na minimalizm, czystość formy i prostotę. Szkło dodaje pomieszczeniom charakterystycznej lekkości, umożliwia osiąganie rozmaitych efektów poprzez grę światłem, a lustra optycznie powiększają przestrzeń.

Gładkie szklane powierzchnie to synonim czystości i są nieodłącznym elementem wnętrz urządzanych z myślą o stworzeniu niebanalnej, twórczej koncepcji. Ze szkła wykonuje się np. meble, obudowy prysznicowe i balustrady, ale nawet elementy konstrukcyjne, takie jak schody.

Szkło barwione i satynowe

Sięgając po szkło jako materiał wykończeniowy i aranżacyjny nie musimy ograniczać się do klasycznej elegancji, jaką gwarantują jego najpopularniejsze typy. Ten wielofunkcyjny materiał można dopasować do upodobań każdego i w zależności od rodzaju szkła oraz sposobu obróbki osiągnąć różne, nawet najbardziej ekstrawaganckie czy nietypowe efekty.

Jedną z możliwości jest sięgnięcie po szkło barwione lub lakierowane i wykorzystanie go w dowolnym z wymienionych wyżej zastosowań. W takim przypadku dekoracyjna rola szkła zostanie jeszcze bardziej uwydatniona.

Innym sposobem zaakcentowania elementów szklanych w wystroju wnętrz jest wybór szkła satynowego, czyli trawionego. Ten rodzaj szkła charakteryzuje się matową powierzchnią, która choć przepuszcza światło, jest nieprzeźroczysta. Trawieniu można poddać całą szklaną powierzchnię lub wykonać na niej jedynie określony, nawet najbardziej szczegółowy wzór. Szkło o matowym wykończeniu łagodnie filtrują światło, pozwalając zachować wrażenie prywatności.

Szkło z nadrukiem

Rosnącą popularnością w ostatnim czasie cieszy się szkło z nadrukami. Dzięki technologiom druku na szkle możemy nadrukować dowolny obraz czy zdjęcie z najdrobniejszymi detalami. Tego typu panele szklane z nadrukami najczęściej wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach, jako nietuzinkowa ozdoba i ochrona ścian przez zabrudzeniami jednocześnie.