Dobry Styl > Porady > Sygnatury na porcelanie. Jak je odczytywać?

Sygnatury na porcelanie. Jak je odczytywać?

Data: 19.11.2018 Kategoria: Porady

Porcelana od wielu lat traktowana jest jako tworzywo wyjątkowe. Z tego względu przechowywana jest w polskich domach jak prawdziwy skarb. Czasem rzeczywiście może się nim okazać, szczególnie kiedy ma wartość historyczną. Wszystkie informacje na temat porcelany można wyczytać z sygnatur zamieszczonych na spodach naczyń. Wyjaśniamy jak je odczytywać.

Skąd wzięły się sygnatury na porcelanie?

Sygnatury na elementy wykonane z porcelany zaczęto wprowadzać w Chinach. Nie jest to wiadomość zaskakująca – to właśnie w tym kraju ok. 620 roku, za czasów panowania dynastii Tang, powstała szlachetna porcelana. Cesarskie manufaktury ją wytwarzające w zasadzie nie miały konkurencji aż do XI wieku.

Piękna chińska porcelana była doskonałym towarem eksportowym wschodniego imperium, toteż krajową produkcję nadzorował aktualnie panujący cesarz (sygnował ją godłem władcy). Jak podają źródła, najstarsze oznakowane sztuki porcelany jakie ocalały do dziś pochodzą z XIV wieku, z okresu cesarza Hung-Wu z dynastii Ming i są one prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Najcenniejsze sztuki opatrzone są ekspertyzami lub certyfikatem wystawianym przez specjalistów od identyfikacji porcelany.

Współczesne sygnatury

Obecnie stosowane na porcelanie sygnatury to najczęściej sygnatury naszkliwne, które są o wiele łatwiejsze do wykonania. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ można z nich wyczytać bardzo dużo informacji na temat kupowanych lup posiadanych przez was porcelanowych naczyń lub elementów – radzi ekspert reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Z sygnatury zamieszczonej od spodu porcelanowego przedmiotu można się dowiedzieć jaki jest jego numer seryjny, a często również data produkcji. Ponadto, odczytać można z niej:

  • znak malarza – może być do podpis, monogram lub numery (stosowane zwykle w celu obliczenia wynagrodzenia za pracę),
  • znak projektu – przeważnie nazwisko projektanta pierwowzoru,
  • oznaczenie dekoracji – na wypadek stosowania jej różnych wersji na tych samych formach,
  • numer formy lub modelu – zamieszczany w celu odróżnienia pojemności, wielkości lub kształtu serii w masowej produkcji,
  • oznaczenie wielkości – zamieszczane na wypadek występowania jednej formy w wielu wielkościach,
  • znak jakości – warto zwracać na niego uwagę, gdyż może czasem wskazywać niższą wartość użytych materiałów.

Czytanie sygnatur ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy kupujecie produkt, który według sprzedawcy jest historyczny. Aby się upewnić, że mówi prawdę, warto przyjrzeć się właśnie sygnaturze i znaleźć tam informację na temat produkcji danego przedmiotu. Dzięki temu można uniknąć finansowej wtopy lub zyskać pewność, że kupowany przez was produkt jest prawdziwą historyczną pamiątką.