Dobry Styl > Porady > Symbolika sadzenia drzew

Symbolika sadzenia drzew

Data: 19.02.2019 Kategoria: Porady

Drzewa przede wszystkim dają nam ochronę – zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Są także przyjaznym siedliskiem fauny. Choć drzewa pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne, to jednak posiadają też, bardzo istotny w naszej kulturze, wymiar symboliczny. Sprawdźcie, na czym polega symbolika sadzenia drzew.

Historia sadzenia drzew

Sadzenie drzew w przydomowych ogrodach to tradycja wywodząca się z prastarych wierzeń, które przypisywały drzewom nadprzyrodzone moce. Drzewa były też uważane za opiekunów domowego miru.

Drzewa są świadkami wielu wydarzeń, zarówno tych dobrych, jak i tych nieco gorszych. Stanowią też symbol trwania i nieprzemijalności. Nie można jednak zapominać, że mają również pewne ważne funkcje użytkowe, takie jak ochrona przed wiatrem, słońcem i piorunami.

W naszym kręgu kulturowym drzewom, w tym przede wszystkim dębom i lipom, od zarania dziejów przypisywano szczególne znaczenie. Widać to chociażby w legendach, mitach i opowiadaniach związanych z wierzeniami Słowian. Choć lata mijają, drzewa mają dla nas dalej bardzo duże znaczenie, dlatego trudno wyobrazić sobie ogród, w którym nie rośnie żaden gatunek – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę PODARUJDRZEWKO.PL.

Znaczenie sadzenia drzew

Od dawien dawna gospodarze wiedzieli, że warto sadzić drzewa w swoich ogrodach, nawet jeśli nie dla siebie, to dla swoich potomków – nie da się ukryć, że obecność starych drzew na terenie posesji, dodaje jej dostojeństwa i czyni ją piękniejszą. Do dziś w wielu rodzinach kontynuuje się piękną tradycję sadzenia drzew dla upamiętnienia ważnych wydarzeń, takich jak ślub, czy narodziny dziecka. Z tym ostatnim wiąże się nawet pewien staropolski zwyczaj. Zgodnie z nim, po narodzinach dziewczynki sadzi się lipę, a po narodzinach chłopca dąb.

Drzewa, zgodnie z wierzeniami różnych kultur, mają różną symbolikę. Na przykład dąb jest symbolem siły, sławy i szlachetności (pojawia się m.in. w prasłowiańskim wyobrażeniu wszechświata – zdaniem naszych przodków, w koronach tych drzew mieszkali bogowie). Z kolei żywotnik był od zawsze symbolem życia wiecznego, a brzoza zdrowie, pomyślność i odradzające się życie. Jeśli chodzi o lipę, to uważana jest za opiekunkę domowego ogniska oraz symbol czystości i niewinności.

Jak widać, bogata symbolika drzew zachęca do kultywowania tradycji sadzenia ich w celu upamiętnienia ważnego wydarzenia. Specjalnie wybrane drzewko może być także świetnym prezentem, np. na ślub, rocznicę, urodziny lub różne inne okazje. Z takiego podarunku z pewnością ucieszy się każdy obdarowany. Jesteśmy przekonani, że niejeden może nawet uronić kilka łez wzruszenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *