Dobry Styl > Porady > Symbolika sadzenia drzew

Symbolika sadzenia drzew

Data: 19.02.2019 Kategoria: Porady

Drzewa przede wszystkim dają nam ochronę – zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Są także przyjaznym siedliskiem fauny. Choć drzewa pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne, to jednak posiadają też, bardzo istotny w naszej kulturze, wymiar symboliczny. Sprawdźcie, na czym polega symbolika sadzenia drzew.

Historia sadzenia drzew

Sadzenie drzew w przydomowych ogrodach to tradycja wywodząca się z prastarych wierzeń, które przypisywały drzewom nadprzyrodzone moce. Drzewa były też uważane za opiekunów domowego miru.

Drzewa są świadkami wielu wydarzeń, zarówno tych dobrych, jak i tych nieco gorszych. Stanowią też symbol trwania i nieprzemijalności. Nie można jednak zapominać, że mają również pewne ważne funkcje użytkowe, takie jak ochrona przed wiatrem, słońcem i piorunami.

W naszym kręgu kulturowym drzewom, w tym przede wszystkim dębom i lipom, od zarania dziejów przypisywano szczególne znaczenie. Widać to chociażby w legendach, mitach i opowiadaniach związanych z wierzeniami Słowian. Choć lata mijają, drzewa mają dla nas dalej bardzo duże znaczenie, dlatego trudno wyobrazić sobie ogród, w którym nie rośnie żaden gatunek – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę PODARUJDRZEWKO.PL.

Znaczenie sadzenia drzew

Od dawien dawna gospodarze wiedzieli, że warto sadzić drzewa w swoich ogrodach, nawet jeśli nie dla siebie, to dla swoich potomków – nie da się ukryć, że obecność starych drzew na terenie posesji, dodaje jej dostojeństwa i czyni ją piękniejszą. Do dziś w wielu rodzinach kontynuuje się piękną tradycję sadzenia drzew dla upamiętnienia ważnych wydarzeń, takich jak ślub, czy narodziny dziecka. Z tym ostatnim wiąże się nawet pewien staropolski zwyczaj. Zgodnie z nim, po narodzinach dziewczynki sadzi się lipę, a po narodzinach chłopca dąb.

Drzewa, zgodnie z wierzeniami różnych kultur, mają różną symbolikę. Na przykład dąb jest symbolem siły, sławy i szlachetności (pojawia się m.in. w prasłowiańskim wyobrażeniu wszechświata – zdaniem naszych przodków, w koronach tych drzew mieszkali bogowie). Z kolei żywotnik był od zawsze symbolem życia wiecznego, a brzoza zdrowie, pomyślność i odradzające się życie. Jeśli chodzi o lipę, to uważana jest za opiekunkę domowego ogniska oraz symbol czystości i niewinności.

Jak widać, bogata symbolika drzew zachęca do kultywowania tradycji sadzenia ich w celu upamiętnienia ważnego wydarzenia. Specjalnie wybrane drzewko może być także świetnym prezentem, np. na ślub, rocznicę, urodziny lub różne inne okazje. Z takiego podarunku z pewnością ucieszy się każdy obdarowany. Jesteśmy przekonani, że niejeden może nawet uronić kilka łez wzruszenia.