Dobry Styl > Porady > Telefonia mobilna dla domu i biznesu. Przegląd dostępnych rozwiązań

Telefonia mobilna dla domu i biznesu. Przegląd dostępnych rozwiązań

Data: 10.12.2018 Kategoria: Porady

Nie tylko najmłodszym trudno wyobrazić sobie życie bez telefonii i Internetu, dzięki którym możemy w szybki i łatwy sposób komunikować się z ludźmi na całym świecie. Telefonia mobilna skutecznie wypiera telefonię stacjonarną z naszych domów i firm, choć w tych drugich nadal najczęściej jest przynajmniej jeden telefon przypięty do kabla. Jakie są korzystne rozwiązania związane z telefonią mobilną, o których nie dowiemy się z reklam?

Telefon mobilny, który znamy wszyscy

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, wszyscy doskonale kojarzymy najpopularniejsze w Polsce sieci komórkowe. To dzieło wszechobecnej reklamy. Gdy potrzebujemy nowego numeru, czy nowego telefonu, w pierwszej kolejności myślimy o wybraniu się do centrum handlowego i odwiedzeniu salonu znanego nam operatora. Kuszą nas reklamy i sezonowe „promocje” – pakiety zimowe, pakiety na Gwiazdkę, pakiety noworoczne, dalej Wielkanocne itd. Przez cały rok reklamy sugerują nam, że wykupując abonament i kupując nowy telefon w danym sezonie, na pewno sporo zyskamy. Cudzysłów przy słowie „promocje” nie został oczywiście użyty przypadkiem. Kiedy bliżej przyjrzymy się ofertom, na pewno zauważymy, że to tylko manipulacje cenami.

Inne oblicze telefonii mobilnej – klienci indywidualni

Popularne sieci komórkowe to nie jedyne rozwiązanie, po które możemy sięgnąć. By znaleźć naprawdę opłacalną ofertę, warto zerknąć także do propozycji mniejszych firm. Jak mówi nam przedstawiciel dostawcy Internetu, telewizji kablowej i telefonii Chopin Telewizja Kablowa z Wejherowa, najlepiej zdecydować się na ofertę, która rzeczywiście zaspakaja nasze potrzeby, ale bez zbędnych dodatków. Spójrzmy na telefonię mobilną dla klientów indywidualnych. Większość z nas po prostu nosi swoją komórkę przy sobie. W niektórych domach, szczególnie w dużych rodzinach, chcemy mieć jednak także jeden wspólny telefon. Po co? – Na przykład, gdy dziecko chce poinformować domowników, że wróci ze szkoły później, dzwoni właśnie na numer telefonu domowego. Jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś odbierze niż w przypadku prób dzwonienia na telefony rodziców, którzy mogą być aktualnie zajęci, na przykład w pracy. W tej roli sprawdzi się także telefon stacjonarny – wybór zależy od nas. Wracając jednak do telefonu mobilnego, wśród ofert popularnych operatorów raczej nie znajdziemy opłacalnego rozwiązania, a firmie z Wejherowa, której się przyglądamy, miesięczny abonament możemy mieć już za nieco ponad 10 zł. Z domowego telefonu dzwonimy rzadko, rzadko też domownicy sięgną po niego, by wysłać SMS, MMS, czy zajrzeć do Internetu, bo po prostu wykorzystujemy do tego swoje indywidualne telefony i smartfony.

Opłacalne abonamenty dla firm

Dobrym przykładem opłacalnych abonamentów dla firm są te, w których opłatę stałą uiszczamy za nielimitowaną liczbę połączeń głosowych i SMS-ów do sieci krajowych operatorów stacjonarnych i komórkowych. W firmach, które działają wyłącznie na krajowym rynku, stałe opłaty za połączenia zagraniczne nie są korzystne, ponieważ te połączenia to jedynie ewentualność. Podobnie jest z opłatami stałymi za MMS-y, które pracownicy większości firm bardzo rzadko ze sobą wymieniają.

Na koniec warto wspomnieć o pakietach danych, kwestia dotyczy zarówno telefonii mobilnej dla domu, jak i biznesu. Czy rzeczywiście korzystne jest dopłacanie za nielimitowany pakiet danych? – Oczywiście nie zawsze, na przykład w przypadku wspomnianego telefonu mobilnego, który pełni funkcję telefonu dla wszystkich domowników, czy np. telefonu dla pracownika firmy, który z telefonu korzysta wyłącznie w biurze, a pracuje przed komputerem. Dostępnych rozwiązań jest wiele, wiele więc mamy możliwości zaoszczędzić – trzeba jedynie dobrze wybrać.