Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Typy stołów dębowych

Typy stołów dębowych

Data: 06.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

W wielu kulturach dąb jest synonimem potęgi i siły. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego drewno należy do najbardziej wytrzymałych na świecie – ze względu na swoją twardość i trwałość jest cenionym surowcem do produkcji mebli, między innymi stołów.

Typy stołów drewnianych

Wśród dostępnych na rynku stołów drewnianych – w tym również stołów dębowych – znajdziemy produkty różnych rodzajów, różniących się między sobą przede wszystkim konstrukcją. Najprostszym z nich są stoły nierozkładane, wykonywane często z litych kawałków drewna. Prosta konstrukcja, składająca się wyłącznie z blatu i najczęściej czterech nóg, bez żadnych ruchomych elementów, gwarantuje trwałość na bardzo wiele lat. Szeroki wybór tego rodzaju stołów dębowych, idealnie sprawdzających się zarówno w charakterze wyposażenia salonu, biura czy restauracji znajdziemy w ofercie firmy Profi-Parkiet z Gdyni.

Stoły rozkładane i te z rozsuwanym blatem

Z pozoru stoły obu tych kategorii są bardzo podobne – w obu przypadkach umożliwiają one zwiększenie powierzchni blatu, np. w sytuacji, kiedy przy stole musi usiąść większa ilość gości. Drewniane dostawki, które łączy się z blatem chowane są w skrzyni znajdującej się pod blatem kiedy stół pozostaje złożony. Różnicę między stołami rozkładanymi, a tymi z rozsuwanym blatem stanowi rodzaj zastosowanej w nich prowadnicy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z prowadnicami niesynchronicznymi, a więc każdą część blatu należy odsunąć osobno – w przypadku stołów z rozsuwanym blatem stosuje się prowadnice synchroniczne, które sprawiają, że odsunięcie jednej części blatu prowadzi do odsunięcia również drugiej.

Ławy

Ława to niższa wersja stołu – jej nogi są zazwyczaj na tyle krótkie, że niemożliwe jest umieszczenie pod nimi krzeseł, a zatem nie nadają się do spożywania przy nich normalnych posiłków. Spiszą się za to doskonale w charakterze powierzchni do postawienia kawy lub drobnych poczęstunków, stanowią zatem atrakcyjną alternatywę dla zazwyczaj mniejszych i delikatniejszych stolików kawowych – doskonale spiszą się w każdym eleganckim salonie. Stoły tego rodzaju również znajdziemy w ofercie firmy Profi-Parkiet.