Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak urządzić salon, by był sercem domu?

Jak urządzić salon, by był sercem domu?

Data: 22.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Jak sprawić, by równocześnie był także jego prawdziwym sercem? O tym w poniższym artykule.

Dom to miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Przynajmniej tak jest w teorii. Na szczęście można spróbować tak go zaaranżować, by myśl o nim zawsze wywoływała ciepłe uczucia u domowników.

I choć na niektóre rzeczy nie możemy mieć wpływu lub wpływ ten będzie mniejszy niż chcemy: na usytuowanie salonu w planie domu, wielkość okien czy na przykład na widok rozciągający się z tychże okien, to możemy przynajmniej spróbować nadać salonowi przytulności i przyjaznego charakteru.

Kolorystyka ścian

Kolory mają niezwykłą moc. Są w stanie bez trudu sterować emocjami osób znajdujących się w salonie. Dlatego też w sercu domu warto zastosować barwy ciepłe, pastelowe i naturalne. Nie tylko z tego powodu, że działają kojąco na zmysły i poprawiają samopoczucie, lecz także dlatego, że optycznie powiększają przestrzeń.

Oświetlenie

Równie istotną rolę jak kolorystyka ścian odgrywa oświetlenie w salonie. Odpowiednia barwa światła, jego natężenie i rozplanowanie w pomieszczeniu – wszystkie te elementy są w stanie (mówiąc językiem filmowym) kompletnie zmienić charakter danej sceny. Lampy stołowe, wiszące, podłogowe, kinkiety – każda z nich może nadać salonowi reprezentacyjnego, ale równocześnie – bardzo domowego charakteru.

Drobiazgi, które robią różnicę

Drobne, zdawać by się mogło, rzeczy również mogą mieć (i mają) niebagatelny wpływ na postrzeganie przestrzeni salonu. Rodzaj zasłon, wzór dywanów, rodzaj i kolorystyka podłogi, deseń tapety czy nawet gatunek roślin – to wszystko może przemienić salon w miejsce, w którym czujemy się zrelaksowani i psychicznie wypoczęci.

Dom to przede wszystkim ludzie

I jeszcze jedna ważna uwaga na koniec. Atmosfery domu nie da się zbudować najbardziej nawet wyszukanymi trikami aranżacyjnymi. Klimat zawsze tworzyć będą ludzie. Jest w tym zdaniu mimo wszystko coś pocieszającego, prawda?

Jeśli marzy ci się salon, który zachwyci wszystkich swoim wysmakowanym projektem, a przy okazji będzie on niekwestionowanym sercem domu – koniecznie odwiedź szczecińskie studio architektury wnętrz Atre lub zajrzyj na stronę internetową tejże firmy (adres: http://www.studioatre.pl)