Dobry Styl > Porady > Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

Data: 18.03.2018 Kategoria: Porady

Odpowiednio prowadzona profilaktyka stomatologiczna pozwala uniknąć komplikacji, związanych z rozwojem próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Aby uchronić zęby przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wystarczy regularnie odwiedzać stomatologa, poddawać się okresowym przeglądom oraz specjalnym zabiegom. Co to za zabiegi? W jaki sposób zabezpieczyć swoje uzębienie i zminimalizować ryzyko wystąpienia ubytków?

Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny dysponuje rozbudowaną ofertą zabiegów profilaktycznych. Mają one charakter nieinwazyjny i często są wykonywane u najmłodszych pacjentów. Do popularnych usług świadczonych przez dentystę należą m.in. skaling, piaskowanie, lakowanie i lakierowanie zębów. Ich skrócone opisy prezentujemy poniżej.

Skaling

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego – twardych złogów nad- i poddziąsłowych powstałych wskutek niedoczyszczenia płytki nazębnej. Wyróżniamy kilka rodzajów skalingu, w tym metodę konwencjonalną (ręczną) i mechaniczną (przy pomocy wierteł typu frez). Ostatnimi czasy popularność zyskuje skaling ultradźwiękowy, dźwiękowy i laserowy. Usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera zalecane jest raz na pół roku, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta i szybkości odkładania się złogów.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg profilaktyczny polegający na usuwaniu płytki nazębnej oraz powierzchniowych przebarwień zębowych z wykorzystaniem urządzenia zwanego piaskarką.

W przypadku osób chcących zadbać o estetykę uśmiechu, spokojnie sprawdza się piaskowanie co pół roku. Piaskowanie co dwa-trzy miesiące jest zalecane osobom palącym, pijącym duże ilości kawy i herbaty oraz posiadaczom zębów stłoczonych, które trudno samodzielnie doczyścić – objaśnia specjalista kliniki stomatologicznej ES Dentica w Tychach.

Lakowanie

Lakowanie polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, obecnych na powierzchniach zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Procesowi lakowania są poddawane wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, a także otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Na wizytę u stomatologa zaleca się zgłosić tuż po wyrżnięciu zębów, kiedy wciąż nie zostały objęte próchnicą. Lakowanie zębów mlecznych przebiega bardzo szybko i bezboleśnie. Można wykonywać je nawet u dzieci dwu-, trzyletnich. Z usługi mogą też skorzystać osoby dorosłe.

Lakierowanie

Lakierowanie jest zabiegiem profilaktyki stomatologicznej, w trakcie którego zęby pokrywa się cienką warstewką preparatu ze związkiem fluoru. Posiada on formę lakieru zasychającego na zębach i wzmacniającego szkliwo. Zabieg jest z reguły dokonywany po oczyszczeniu zębów. Lakier fluorkowy nanosi się specjalnym pędzelkiem. U dzieci lakierowanie przeprowadza się średnio co trzy miesiące, u dorosłych co pół roku. Ponieważ fluoryzacja nie jest obojętna dla organizmu, jej wykonanie powinno być skonsultowane ze specjalistą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *