Dobry Styl > Porady > Zakup mieszkania pod Warszawą: oferta warta rozpatrzenia?

Zakup mieszkania pod Warszawą: oferta warta rozpatrzenia?

Data: 02.04.2019 Kategoria: Porady

Warszawa jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do osiedlania się. Łatwość znalezienia atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy idzie tu w parze z wyjątkowo bogatą ofertą kulturalną, rozrywkową, edukacyjną czy handlowo-usługową. Niestety – poza stosunkowo wysokimi płacami w stolicy wysokie są także koszty życia, a ceny zakupu nieruchomości oscylują wokół najwyższych w kraju. Może więc warto rozpatrzeć mieszkanie pod Warszawą? Sprawdzamy!

Warszawa jak magnes

Rynek nieruchomości aglomeracji warszawskiej wciąż jest na wznoszącej fali: według oficjalnych danych statystycznych w stolicy w 2017 roku oddawano do użytku 3-4 tysiące mieszkań co kwartał i była to w zasadzie połowa inwestycji mieszkaniowych w całym województwie. Taki boom mieszkaniowy spowodowany jest nieustanną i rosnącą migracją do miasta. – Migracja generuje popyt na mieszkania, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Osiedlający się w Warszawie szukają tu pracy, przybywają do szkół i na studia, rośnie też istotnie liczba mieszkań inwestycyjnych (stopa zwrotu w skali roku może sięgać nawet 7%). Przybyszów przyciągają też kina, teatry, galerie handlowe, muzea, baza sportowo-rekreacyjna, dobra komunikacja miejska itp. Opisane okoliczności mają wpływ na cenę mieszkań, która w centrum sięga średnio 12 tys. zł/m2, a w dalej położonych dzielnicach – 7 tys. zł/m2 – informuje nas ekspert firmy deweloperskiej EKOBUD.

Ale pojawiają się i inwestycje w cenach rzędu nawet 30 tysięcy złotych za metr nowego lokalu, które również znajdują nabywców. W takiej cenie można z powodzeniem kupić dom jednorodzinny czy mieszkanie poza granicami stolicy. Dlatego rośnie znaczenie gmin i miejscowości położonych w najbliższej i nieco dalszej okolicy metropolii. Nowe mieszkania jak grzyby po deszczu rosną w takich miejscowościach jak Wołomin, Kobyłka, Ząbki, Piaseczno, Legionowo, Wieliszew, Piastów, Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek czy Brwinów. Lokalizacja pod Warszawą ma może nieco mniejszy prestiż, ale za to gwarantuje kupującemu wiele zalet.

Dlaczego warto mieszkać pod Warszawą?

Wspomniane miejscowości oferują potencjalnemu mieszkańcowi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest to cena za metr lokalu z rynku pierwotnego: mieszkania pod Warszawą są tańsze niż w stolicy. Różnica położenia w obrębie 2-3 kilometrów może zaowocować różnicą nawet o kilka tysięcy złotych! W podwarszawskich miejscowościach przeciętna cena mieszkania oscyluje w granicach 4-5,5 tys. zł/m2, podczas gdy tuż za granicą administracyjną stolicy rośnie do 6-7 tysięcy i zależna jest od warunków środowiskowych i infrastrukturalnych; może być jeszcze wyższa.

Tymczasem podwarszawskie miejscowości korzystają z bliskiego położenia metropolii: dojeżdża do nich warszawski transport miejski, są w zasięgu kolejek i pociągów podmiejskich, a czas dojazdu do centrum często jest krótszy, niż czas podróży z odległych dzielnic Warszawy. Są to również dobrze zorganizowane lokalne wspólnoty: na miejscu działają sklepy, lokale usługowe, placówki edukacyjne, kulturalne i obiekty rozrywkowe, są one też mniej obłożone w porównaniu do obiektów położonych w intensywnie zaludnionej stolicy. Koszty życia w takich miejscowościach także są niższe, zarówno opłaty za mieszkanie, jak i ceny towarów i usług. Do zalet można zaliczyć też dużo mniejsze tempo życia, niższy hałas i natężenie ruchu drogowego, brak uciążliwych zakładów przemysłowych, dużo zieleni miejskiej, niejednokrotnie czystsze powietrze czy niższy poziom przestępczości.