Dobry Styl > Wyposażenie > Zalety i zastosowanie szaf rozsuwanych

Zalety i zastosowanie szaf rozsuwanych

Data: 25.01.2018 Kategoria: Wyposażenie

Szafy rozsuwane, znane także pod nazwą szaf z przesuwnymi drzwiami, są obecnie najczęściej spotykanym rodzajem szaf w naszych mieszkaniach i domach. Ich ogromna popularność wynika nie tylko z nowoczesnego i ciekawego wyglądu, ale także z wysokiej funkcjonalności. Kiedy warto zainwestować w szafę rozsuwaną do swojego mieszkania i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Szafy rozsuwane i ich główne zalety

Podstawową zaletą szaf z rozsuwanymi drzwiami jest przede wszystkim oszczędność przestrzeni. Właśnie dlatego szafy te najczęściej spotykane są w przedpokojach, gdzie bardzo często nie ma miejsca na szafę z otwieranymi drzwiami. Szafa z drzwiami rozsuwanymi jest bowiem obsługiwana tylko w obrębie jej powierzchni, nie wymaga więc odpowiedniej ilości miejsca przed nią, by móc swobodnie operować jej drzwiami.

Drzwi przesuwane to także wygoda użytkowania samej szafy. Drzwi umieszczone są bowiem w prowadnicach, przez co płynnie otwierają się i zamykają. Często po lekkim dotknięciu wracają także na swoje miejsce, co wpływa na wygodę i komfort obsługi takiej szafy. Szafy rozsuwane to także nowoczesny wygląd, który może być dowolnie dopasowany do wystroju naszego pomieszczenia. Są nawet firmy, takie jak znane na całym świecie Indeco, które dają możliwość zaprojektowania wyglądu drzwi według naszego pomysłu.

Bardzo często w drzwiach szafy umieszcza się także lustra. Brak otwieranych za zewnątrz drzwi to także większe bezpieczeństwo użytkowania samej szafy, gdyż ograniczone są sytuacje, w których mogłoby dojść do stłuczenia jej szklanych elementów.

Szafy z rozsuwanymi drzwiami – zastosowanie

Szafy z drzwiami przesuwnymi najczęściej wybierane są do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni użytkowej. Doskonale sprawdzą się więc w niewielkich i wąskich przedpokojach oraz sypialniach, gdzie tradycyjna szafa z otwieranymi drzwiami zwyczajnie by się nie zmieściła. Szafy z drzwiami rozsuwanymi nie wymagają bowiem pozostawienia miejsca przed nimi, by możliwie było pełne otwarcie ich drzwi. Z powiedzeniem możemy je więc umieścić nawet w niewielkiej sypialni, w bliskiej odległości od łóżka. Wystarczy bowiem przed szafą pozostawić ok. 60 cm, tak abyśmy mogli przed nią stanąć i swobodnie operować w jej wnętrzu.

Można więc śmiało powiedzieć, że szafy rozsuwane sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w naszym domu, zarówno w dużych pokojach, jak i na małych przestrzeniach. Jeśli jednak chcemy, aby taka szafa była trwała i wygodna w codziennym użytkowaniu, warto zainwestować w dobrej jakości prowadnice do jej drzwi. Są to bowiem elementy, które najszybciej się zużywają.