Dobry Styl > Porady > Zasady aplikacji powłok antygraffiti

Zasady aplikacji powłok antygraffiti

Data: 03.01.2019 Kategoria: Porady

Powłoki antygraffiti są popularną dziś metodą zabezpieczania budynków. Dzięki zastosowaniu tych powłok łatwiej zmyć graffiti (oraz inne zabrudzenia) z powierzchni. Aplikacja powłok zależy m.in. od tego, jakiego materiału używamy oraz ile jego warstw nakładamy. Co jeszcze warto wiedzieć o nakładaniu powłok antygraffiti? Szczegóły w poniższym artykule.

 Co to są powłoki antygraffiti?

Powłoka antygraffiti jest tworzona przy użyciu bezbarwnego materiału nakładanego na powierzchnię, która ma podlegać ochronie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wszelkie zabrudzenia oraz graffiti są łatwiejsze do usunięcia. Powłoka zapobiega wnikaniu zabrudzeń w powierzchnię i jest właściwie niewidoczna. Niektóre z powłok antygraffiti są zmywalne podczas czyszczenia (system tracony), inne nie (system trwały). Powłoki czyści się przy użyciu wody pod ciśnieniem o temperaturze około 90 stopni. Warto pamiętać, że powłoka antygraffiti nie chroni przed powstaniem zabrudzenia czy graffiti, a pozwala na jego szybsze wyczyszczenie.

Jak przygotować powierzchnię?

Po pierwsze, powierzchnia pod powłokę musi być czysta, gdyż jeśli zachowają się jakiekolwiek zabrudzenia, zostaną one utrwalone przez nakładaną powłokę i będą trudne do usunięcia. Jeśli mamy do czynienia z nową powierzchnią, jest to łatwiejsze, gdyż nie wymaga takich przygotowawczych prac. Natomiast szczególnie w przypadku powierzchni narażonych przez dłuższy czas na działanie np. zmiennych warunków pogodowych trzeba zwrócić baczną uwagę na dokładne wyczyszczenie zabezpieczanej powierzchni. Przed nałożeniem powłoki powierzchnia musi wyschnąć.

Sposób nakładania powłoki

Powłoka antygraffiti może być nakładana w jednej lub kilku warstwach – zależnie od rodzaju i chłonności zabezpieczanego materiału oraz preparatu, z jakiego się korzysta. Producenci powłok antygraffiti tacy jak firma PHSC Chemicals Sp. z o.o. oferują różne preparaty o różnej specyfice i zakresie działania. I tak na przykład w przypadku powierzchni wykonanej z tynku cementowo-wapiennego wystarczy powłoka jednowarstwowa, ale na elewację powinniśmy nałożyć 3 lub 4 warstwy preparatu. Jak widać na powyższym przykładzie, trudno określić, ile warstw potrzeba bez rozpatrywania konkretnego przypadku. Przy nakładaniu powłoki antygraffiti powinno się wziąć również pod uwagę panujące warunki atmosferyczne, a zwłaszcza temperaturę (powinna wynosić powyżej 20 stopni Celsjusza), preferowany jest też brak opadów i umiarkowania wilgotność powietrza. Warstwy powłoki nakłada się przy użyciu czystego wałka lub natrysku ciśnieniowego – albo obu tych metod wymiennie.