Dobry Styl > Porady > Zastosowanie przyczep wielofunkcyjnych

Zastosowanie przyczep wielofunkcyjnych

Data: 02.01.2019 Kategoria: Porady

Rolnictwo oraz przemysł spożywczy należą do podstawowych działów gospodarki, a ilość towarów pochodzenia rolniczego jest ogromna. Do przewożenia niektórych płodów rolnych wykorzystuje się specjalistyczne środki transportu, a do części przyczepy wielofunkcyjne. Uniwersalne przyczepy z systemem zsuwania przeznaczone są do pracy przez cały rok.

Transport płodów rolnych z pola oraz poza gospodarstwo

Transport płodów rolnych do magazynów, przetwórni, czy chłodni to przede wszystkim transport wysokotonażowy. Przyczepy wielofunkcyjne doskonale sprawdzają się do przewozu towarów luzem. Jak mówi nam przedstawiciel firmy KAGRO ze Starej Łubianki, przykładem chętnie wybieranych w Polsce przyczep są przyczepy marki Fliegl. Przyczepy wielofunkcyjne charakteryzuje ilość osi, ciężar własny, pojemność napełniania bez ściśnięcia i pojemność napełniania ze ściśnięciem kiszonki, dopuszczalny ciężar całkowity, szerokość muldy i wysokość muldy z boku oraz długość muldy wraz z tylną ścianką.

Najlepsze na rynku przyczepy Fliegl ASW z systemem zsuwania odznaczają się świetną stabilnością dzięki obniżonemu środkowi ciężkości podczas przewozu i rozładunku oraz niewielkim ciężarem własnym. Dla przykładu: ciężar własny przyczepy ASW 110 z dopuszczalnym ciężarem całkowitym wynoszącym 11000 kg to 4200 ca. kg. System zsuwania w porównaniu do systemu przesuwanej podłogi zapewnia nawet pięciokrotnie szybszy wyładunek. W porównaniu do przenośnika łańcuchowego system zsuwania jest solidniejszy, ponieważ nie występują w nim wrażliwe elementy eksploatacyjne. Do przyczep w prosty sposób możemy zamontować też urządzenia dodatkowe, które omówimy poniżej.

Adaptery do przyczep wielofunkcyjnych

Do przyczep Fliegl ASW, dostępne są różnego rodzaju adaptery. Należą do nich:

  • rozrzutniki wyposażone w nowoczesne łopatki, które wykorzystują siłę odśrodkową; rozrzutniki są ruchomo łożyskowane i składają się przy uderzeniu o przeszkodę, np. duży kamień,
  • ślimaki, żmijki przeładunkowe, które mogą przenosić różne surowce na wysokość do 5,30 metrów,
  • ruchome stacje przeładunkowe,
  • taśmy przeładunkowe.

Wozy przeładunkowe

Do przeładunku zebranych zbóż na transporty drogowe, na przykład przyczepami wielofunkcyjnymi, wykorzystywane są wozy przeładunkowe. Szeroki wybór modeli wozów przeładunkowych Fliegl, popularnych w Polsce, pozwala dobrać doskonałe rozwiązania do większych i mniejszych gospodarstw. Do wozów przeładunkowych Fliegl dostępna jest nowoczesna technologia ważenia. Dzięki tym rozwiązaniom można nadać identyfikator każdemu załadunkowi i śledzić transport do nabywcy końcowego, czyli na przykład do magazynu lub przetwórni.

Wybór odpowiednich środków transportu do gospodarstwa jest uzależniony od typu produkcji rolniczej i potrzeb.