Dobry Styl > Wyposażenie > 5. klasa kotła. Co to oznacza?

5. klasa kotła. Co to oznacza?

Data: 23.02.2021 Kategoria: Wyposażenie

W chwili obecnej kotły klasy piątej to urządzenia grzewcze najwyższej jakości i spełniające wszystkie, mocno wyśrubowane w Unii Europejskiej proekologiczne i wydajnościowe standardy. Wypierają one systematycznie mało wydajne i wysokoemisyjne jednostki z lat wcześniejszych klas 3 i 4. Wiedzmy, że poczynając od dnia 1 lipca 2018 roku, możemy już kupić wyłącznie kocioł klasy 5. Postęp jednak kosztuje, zastanówmy się zatem czy korzyści wynikające ze stosowania tych pod każdym względem nowatorskich konstrukcji grzewczych są warte ich ceny.

Dyrektywa ECODESIGN Unii Europejskiej

Przede wszystkim kotły grzewcze klasy 5 dostosowują się do proekologicznych standardów EKODESIGN określonych Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i spełniają wymagania normy PN-EN 303-5-2012, co oznacza, że są sprawniejsze, wydajniejsze i czystsze niż konstrukcje wcześniejsze. Nie będziemy w tym miejscu bombardowali naszych czytelników szczegółowymi danymi liczbowymi, wystarczy gdy powiemy, że w porównaniu z wycofanymi dawno już z produkcji kotłami klasy pierwszej, kotły na paliwa stałe klasy 5 emitują 5 razy mniej pyłów i aż 50 razy mniej tlenku węgla; jest to postęp wręcz niebotyczny. Celem pierwszoplanowym Unii Europejskiej, któremu i Polska musi się podporządkować, jest osiągnięcie w najbliższej przyszłości zerowej emisji pyłów i gazów, co jednak wiąże się z przejściem na tak zwaną czystą energetykę, co może jednak zająć jeszcze trochę czasu. Kotły klasy 5 ze swoją niewielką emisyjnością będą więc jeszcze mogły nam służyć co najmniej 20 lub 30 lat. Chcąc dokładniej poznać i ocenić te urządzenia, odwiedziliśmy firmę KOTŁY GRZEWCZE DRAGON z Pleszewa, by porozmawiać z ich konstruktorami.

Kotły klasy 5 – ocena celująca

Jedyna ocena, jaką możemy wystawić kotłom klasy piątej po naszej wizycie w Pleszewie to nomen omen piątka i to w obydwu interesujących nas kategoriach: ekologicznej i ekonomicznej. Budowa kotłów tej właśnie klasy dość zasadniczo różni się od starych konstrukcji często niemających certyfikatu i niespełniających jakichkolwiek norm środowiskowych. Przede wszystkim zastosowano tutaj palniki nowej generacji, co pozwala efektywniej spalać w nich ekogroszek, pellet drzewny. Po drugie zautomatyzowano proces sterowania całym urządzeniem, co całkowicie optymalizuje jego działanie. W większości kotłów klasy piątej montuje się ku wygodzie użytkowników także automatyczne podajniki paliwa, które już całkowicie uwalniają nas od konieczności nadzorowania ich pracy. O korzyściach, jakie niosą z sobą te nowoczesne jednostki grzewcze dla środowiska, napisaliśmy nieco wyżej. Co jednak z ekonomią? Nie da się ukryć, że kotły klasy 5 są znacznie droższe niż poprzedzające je konstrukcje. Niemniej jeśli ewentualną inwestycję w taki kocioł będziemy kalkulowali w dłuższej perspektywie czasowej, to okaże się, że w dość krótkim czasie nastąpi jej zwrot, dzięki zużywaniu mniejszych ilości paliwa. Wysoka sprawność nowych kotłów sprawia, że spalamy w nich o około 25% mniej nośnika energetycznego niż w konstrukcjach klasy 3 i 4.