Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Aranżacja salonu – porady i wskazówki

Aranżacja salonu – porady i wskazówki

Data: 11.12.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu, jednak dla każdego miejsce to znaczy coś trochę innego. Aranżację salonu warto więc zacząć od swojej wyobraźni. W salonie toczy się życie domowników, dlatego tak ważne jest, aby dostosować go do potrzeb użytkowników. W zależności od tego, jakie aktywności preferują, tak należy zaplanować przestrzeń. Jak zatem aranżować salon?

Wybór stylu aranżacji salonu

Podczas aranżacji salonu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje ulubione kolory, wzory i materiały. To od nich zależy wybór stylu aranżacji salonu, a więc jego wygląd i panujący klimat. Wśród popularnych stylów wyróżnia się m.in.:

  • styl skandynawski – czyli jeden z najpopularniejszych trendów, którego główną cechą jest zastosowanie jasnych kolorów optycznie powiększających wnętrze, użycie drewna oraz żywych roślin,
  • styl tradycyjny – który zapewnia rodzinną, przytulną atmosferę oraz dominują w nim drewniane meble,
  • styl minimalistyczny – wyróżniający się jasnymi kolorami, subtelnymi dekoracjami oraz dużą ilością wolnej przestrzeni,
  • styl industrialny – cechuje go prosty wystrój i stonowane kolory.

Należy również pamiętać, że niezależnie od wybranego stylu, najlepiej sprawdzi się spójnie zaaranżowana przestrzeń. Harmonia poszczególnych elementów przełoży się na wewnętrzny spokój i efektywny odpoczynek. Harmonijną całość dopełnia podłoga salonu, warto więc pod jej kątem dobierać meble oraz kolorystykę ścian. Szczególnie popularnym trendem w ostatnich latach jest wybór płytek drewnopodobnych, jako posadzki w salonie. Tworzą one klimat domowego ciepła, a przy tym są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.

Wybór ulubionego stylu aranżacji salonu oraz posadzki to jednak nie wszystko. Nie należy unikać wprowadzania zmian do przestrzeni. W centrum salonu powinno znajdować się to, co będzie dla nas najważniejsze, czyli duży stół, komplet wypoczynkowy, telewizor lub biblioteczka. Funkcjonalnym rozwiązaniem dla wielu jest połączenie salonu z kuchnią lub jadalnią.

Dlaczego warto dobrze zaaranżować salon?

Dobrze przemyślana aranżacja salonu ma ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Jest to przestrzeń, w której spędza się najwięcej czasu oraz przyjmuje gości. Niezależnie od tego, czy aranżujemy salon z kuchnią, czy mały salon w bloku, pewne zasady pozostają niezmienne. To przede wszystkim zachowanie balansu między wizją idealnego salonu dopasowanego do naszych potrzeb a rozsądkiem, jeśli chodzi o funkcjonalność i budżet.      

Jak mówi sprzedawca ze sklepu Ceramed, specjalizującego się w sprzedaży ceramiki sanitarnej i armatury łazienkowej: Aranżacja salonu powinna być starannie przemyślana, ponieważ pomieszczenie to stanowi centralny punkt każdego domu. Odpowiednio dobrana kolorystyka, materiały oraz podział na strefy pomieszczenia to elementy, które wpływają na odbiór przestrzeni wypoczynkowej.

Decydując się na zakup materiałów wykończeniowych do salonu, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych sprzedawców. Stabilna pozycja na rynku, szeroki asortyment oraz doświadczenie pracowników stwarzają gwarancję udanego zakupu.