5 symptomów świadczące o tym, że dach wymaga docieplenia
Dach jest istotnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku, a jego stan może wpłynąć na czynniki takie jak oszczędność energii cieplnej oraz ogólna wytrzymałość budowli. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby nie zwlekać z renowacją dachu i przeprowadzić ją tuż po zauważeniu pierwszych symptomów, które alarmują o złym stanie poszycia. Kiedy więc warto docieplić dach i jakich sygnałów nie można ignorować?
Wysokie rachunki za ogrzewanie, a docieplanie dachu
Ważnym sygnałem, że konstrukcja dachu wymaga ulepszeń i docieplenia, są wysokie rachunki za energię cieplną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej niedostateczna izolacja termiczna. Jeśli więc koszt ogrzewania wydaje się być stanowczo zbyt wysoki, warto rozważyć użycie dodatkowych elementów docieplających w postaci:
- wełny mineralnej,
- styropianu,
- folii termoizolacyjnej,
- polistyrenu ekstrudowanego.
Niewłaściwie ocieplony dach może powodować utratę nawet 25% ciepła. Dopasowanie odpowiedniej grubości izolacji przyczynia się więc do znacznych oszczędności w kwestiach ogrzewania, a dobór odpowiedniej metody oraz materiałów warto powierzyć fachowcom np. ze specjalistycznej firmy Termpir.
Problem z pleśnią, wilgocią i grzybami w domu
Jeśli w okolicach dachu zauważamy pleśń oraz grzyby, a belki więźby są stale wilgotne, warto rozważyć dodatkową izolację paroszczelną oraz docieplenie konstrukcji poszycia dachowego. Reagując na czas tzn. tuż po zauważeniu pierwszych znaków, można uniknąć bardziej zaawansowanych napraw w przyszłości. Docieplając dach jednym z najpopularniejszych surowców, uda się uchronić drewnianą konstrukcję przed gniciem oraz postępującym procesem destrukcji.
Dźwięk docierający z zewnątrz na poddasze
Dodatkowa warstwa docieplająca dach spełnia także funkcje akustyczne. Jeśli więc poszycie na poddaszu przepuszcza duża ilość dźwięków z zewnątrz, użycie wełny mineralnej może skutecznie przyczynić się do większego komfortu osób przebywających na górnej przestrzeni domu. Izolacja cieplna spełni w tym przypadku szereg funkcji, a jedną z nich będzie właśnie wyciszony strych, idealny do zamieszkania.
Zakup starego budynku
Decydując się na kupno starego budynku w celu mieszkalnym, możemy mieć pewność, że jakość docieplenia będzie niewystarczająca, a koszty energii cieplnej zaskoczą nas w niespodziewany sposób.
Stary i zniszczony dach jest więc ważną przesłanką do tego, aby konstrukcję ocieplić, a nawet dokonać zmiany całego poszycia. Takie działanie przyczyni się w dłuższej perspektywie do znacznych oszczędności oraz komfortowego użytkowania budowli przez wiele lat.
Szron na poddaszu
Jeśli na poddaszu budynku można zaobserwować szron – warto przystąpić do działań docieplających. Poprawnie skonstruowany oraz ocieplony dach nie powinien umożliwiać przedostawania się do wnętrza czynników atmosferycznych, a obecność szronu, który następnie przybiera postać wody – może być przyczyną zniszczeń więźby oraz wielu poważnych napraw w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana